Szkolenia fryzjerskie – czy warto brać w nich udział?

Skomentuj jako pierwszy!

Szkolenia fryzjerskie – czy warto brać w nich udział?

Rynek szkoleń fryzjerskich nigdy nie był tak mocny, jak teraz. Akademie szkoleniową rosną jak grzyby po deszczu. Edukatorów, mentorów i trenerów jest coraz więcej. Szkolenia online, ebooki, tutoriale, kursy, szkolenia stacjonarne grupowe, indywidualne, salonowe… Jak się w tym wszystkim połapać? Czy każdy fryzjer powinien się szkolić? Czy warto brać udział w tych wszystkich szkoleniach? Jak dobierać szkoleniowców i tematy szkoleń?

 

Takie pytania stawia sobie chyba każdy początkujący w branży. Jedni stronią od szkoleń, ponieważ wszystko już wiedzą. Drudzy stoją po drugiej stronie barykady – zaliczając wszystkie szkolenia, które są na rynku. Jak znaleźć złoty środek? Skąd znaleźć na to wszystko czas?

Przede wszystkim podejdź do tematu ze zdrowym rozsądkiem. Oczywiście, nikt nie jest alfą i omegą i nawet „najwięksi” fryzjerzy powinni śledzić rynek i pogłębiać swoje umiejętności. Nasza branża to nie jest miejsce, gdzie można latami stać w miejscu. Moda się zmienia, profesjonalne produkty się zmieniają, wymagania klientów też przechodzą rewolucję.

Najlepiej podejść do pozyskiwania wiedzy fryzjerskiej, jak do procesu, który nie ma końca. Wtedy nie będziesz czuć presji, aby być wszędzie i zaliczać kolejne certyfikaty. Tak się nie da na dłuższą metę. A to właśnie o tę dłuższą metę chodzi. Nie wystarczy, że pójdziesz na 10 szkoleń i będzie po wszystkim.  Nasz zawód jest naprawdę wymagający i nie można ot tak pojąć wszystkich aspektów.

Dlaczego warto korzystać ze szkoleń fryzjerskich?

  • Otwieramy się na nowe techniki i poszerzamy ofertę.
  • Rozwijamy swoją kreatywność.
  • Zyskujemy nową motywację do pracy.
  • Udoskonalamy nasze umiejętności.
  • Jesteśmy na bieżąco.
  • Budujemy własną markę i dbamy o lepszy wizerunek w oczach klientów.
  • Trudniej o wypalenie zawodowe.
  • Możemy wyróżnić się na tle konkurencji.
  • Zmieniamy podejście do własnej pracy (poniedziałek wcale nie musi być taki straszny!).

Jak zdrowo podchodzić do szkoleń fryzjerskich?

1. Na początek warto dobrze poznać teorię fryzjerską i podstawy. Od tego zawsze startujemy. Jeżeli na dzień dobry chcesz nauczyć się strzyżenia typu FADE (bo tak jest modnie) to nic z tego nie będzie.

2. Trening czyni mistrza – im dłużej będziesz pracować w zawodzie fryzjera, tym będziesz mieć więcej wiedzy. Nie ma drogi na skróty. Oczywiście Twój zapał i ambicje są istotne, jednak pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu.

3. Regularne szkolenia są ok, jednak nie przesadzaj – wystarczy kilka szkoleń w roku + śledzenie tego, co dzieje się w branży.

4. Korzystaj z darmowej wiedzy. Pamiętaj, że wiele Akademii i trenerów udostępnia wiedzę bezpłatnie. Obserwuj znane osoby w branży, dzięki temu będzie Ci łatwiej rozpoznać, czego potrzebujesz pod katem szkoleń.  

5. Wybierz się na popularne targi fryzjerskie. W takich miejscach zapoznasz się z ofertą poszczególnych akademii. Szczególnie polecamy Ci nasz event – Academy Day, na którym co roku prezentuje się kilku szkoleniowców.

6. Selekcjonuj wiedzę. Pamiętaj, że nie każdy ma do przekazania Ci naprawdę wartościowe informacje. Czasem szkolenia mogą bardziej namieszać niż pomóc. Pamiętaj, że dziś każdy może zostać trenerem. Bez względu na to, ile działa w branży. Zwróć uwagę, jaki staż ma Twój szkoleniowiec. Zobacz jego prace.

7. Ćwicz, ćwicz, ćwicz. Idziesz na szkolenie, wykonujesz strzyżenie i zastanawiasz się, czemu Twoje prace wygląda zupełnie inaczej, niż te od trenera lub koleżanki z grupy. Każdy ma inne predyspozycje. Liczy się trening. Po powrocie ze szkolenia wykonaj tą fryzurę jeszcze raz i jeszcze raz. Wyćwicz jedno, zanim pobiegniesz po kolejny certyfikat.

Masz coś do dodania od siebie? Co według Ciebie jest ważne w podejściu do szkoleń w fryzjerskich? Warto brać w nich udział? Zapraszamy do dyskusji.

Kasia Grzech (http://katsin.pl/)  

Najnowsze posty na forum