Higiena w zakładzie fryzjerskim, nie tylko w czasie pandemii.

Skomentuj jako pierwszy!

Higiena w zakładzie fryzjerskim, nie tylko w czasie pandemii.

Miejmy nadzieję, że obecna sytuacja dotycząca zagrożenia epidemiologicznego przez wirusa COVID-19 nie będzie długotrwała i już niebawem przejdzie do historii. To, co ta trudna sytuacja powinna pozostawić w głowach wszystkich przedsiębiorców i pracowników salonów fryzjerskich to wiedza, którą będzie można wykorzystywać w przyszłości.

 

Oczywiście nie da się przewidzieć takich sytuacji i zapobiegać wszystkiemu. Jednak możemy na stałe wdrożyć do naszych salonów wyższy poziom higieny i bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i klientów.

POZNAJ PODSTAWOWE ZASADY HIGIENY W SALONIE KOSMETYCZNYM

 • REGULARNE MYCIE I DEZYNFEKCJA RĄK

Jeżeli wydawało Ci się, że dezynfekcja rąk to domena kosmetologów jesteś w dużym błędzie. Mając bezpośredni kontakt ze skórą klientów, musisz dbać najwyższy poziom higieny. Każdy fryzjer powinien myć ręce przed rozpoczęciem pracy z klientem i po jej zakończeniu. ZAWSZE - nie tylko w czasach pandemii.

 • UŻYWAJ JEDNORAZOWYCH RĘKAWIC

Jeżeli wykonujesz usługę, podczas której może dość do uszkodzenia naskórka np. golisz klienta z użyciem brzytwy, zawsze stosuj jednorazowe rękawice. Zanim je założysz, użyj płynu dezynfekującego. To samo zrób po ich ściągnięciu. Gdy dojdzie do ich uszkodzenia, wymień je na nowe.

 • DEZYNFEKUJ SZCZOTKI, GRZEBIENIE, WAŁKI DO WŁOSÓW, PĘDZLE DO NAKŁADANIA FARB, NAKŁADKI NA MASZYNKI, NOŻYCZKI I BRZYTWY.

Po każdym kliencie dezynfekuj użyte narzędzia za pomocą płynu myjąco – dezynfekującego. Jest to niezmiernie ważne ze względu na zanieczyszczenia, które mogą się na nich osadzać. Łupież, choroby bakteryjne, wirusy i pasożyty mogą przenosić się na innych klientów.

 • UŻYWAJ TYLKO I WYŁĄCZNIE SPRAWNYCH NARZĘDZI I URZĄDZEŃ FRYZJERSKICH

Każde z nich powinno być czyste, zdezynfekowane i jeżeli jest taka możliwość wysterylizowane.

 • UŻYWAJ JEDNORAZOWYCH RĘCZNIKÓW PAPIEROWYCH. Jeżeli usługa wymaga użycia ręczników wielorazowego użytku, pamiętaj, że każdy klient powinien dostać czysty, nieużywany wcześniej ręcznik. Po zabiegu warto poddać go sterylizacji w specjalnym urządzeniu.
 • PRACUJ W ODZIEŻY OCHRONNEJ

Podczas wykonywania zabiegów warto używać odzieży ochronnej np. maseczek, okularów ochronnych i nieprzemakalnych fartuchów.

 • DBAJ O SWOJE RĘCE I NIE NOŚ BIŻUTERII

Podczas pracy zrezygnuj z noszenia biżuterii i zegarka. Dbaj o higienę paznokci, które powinny być krótkie i zaokrąglone.

 • PILNUJ OGÓLNEGO PORZĄDKU W SWOIM SALONIE

Regularnie czyść wszystkie meble i akcesoria za pomocą jednorazowych ścierek oraz preparatów dezynfekujących. Codziennie przecieraj podłogę. Pilnuj, aby wszystkie pozostałe elementy tj. radio, telewizor, wieszaki w salonie zawsze były czyste. Zorganizuj stanowiska pracy tak, aby poruszanie się po nich było wygodne i nikomu nie zagrażało np. w czasie strzyżenia lub golenia brzytwą.

PRACA W SALONIE W CZASIE ZAGROŻENIA KORONAWIRUSEM

Postanowiłeś/postanowiłaś, że mimo zagrożenia, będziesz świadczyć usługi fryzjerskie z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa i higieny w swoim salonie? Oczywiście decyzja należy do Ciebie. Jeżeli planujesz pracować w tym trudnym czasie, pamiętaj o dodatkowych zasadach bezpieczeństwa:

 • W poczekalni powinien przebywać maksymalnie jeden klient bez osób towarzyszących.
 • Osoby z objawami przeziębienia możesz poprosić o przesunięcie wizyty. Najlepiej poinformuj o tym wszystkich klientów za pomocą wiadomości sms, telefonu lub informacji w social media. Dodatkowo możesz wywiesić na drzwiach kartkę z taką informacją.
 • Poproś klientów o umycie rąk zaraz po wejściu do salonu.
 • Używaj jednorazowej maski ochronnej oraz rękawic.
 • Po każdej wizycie dezynfekuj cały sprzęt, klamki, blaty, fotel, miejsce w poczekalni.
 • Jeżeli to możliwe proś o płacenie zbliżeniowe kartą płatniczą.

Przedstawione zasady to podstawy bezpieczeństwa. Z pewnością znajdzie się wiele innych, drobnych nawyków i zasad, które warto stosować w salonach fryzjerskich. Jeżeli masz w tej kwestii sprawdzone rady dla innych – podziel się nimi.

Uważamy, że warto nieustannie edukować się w kwestii bezpieczeństwa, higieny i poprawy warunków pracy. Czekamy na Wasze komentarze!

Katarzyna Grzech

Najnowsze posty na forum

 • flamaster Avatar Nazwa Fryzury.

  Witam, na wstępie przepraszam jeśli pomyliłem dział. Chciałbym się zapytać jak nazywa się ta...

  Ostatni post przez flamaster

 • truskawka232 Avatar w wolnej chwili

  Macie chwilkę wolnego czasu i chcecie poczytać o czymś ciekawym to polecam stroną...

  Ostatni post przez truskawka232

 • truskawka232 Avatar kredyt na firmę

  Od dawna przymierzałam się do wymiany sprzętu na nowszy i lepszy. Niestety, żeby to zrobić...

  Ostatni post przez truskawka232