Czy można usprawnić zarządzanie finansami własnego salonu?

Skomentuj jako pierwszy!

Czy można usprawnić zarządzanie finansami własnego salonu?

Prowadzenie salonu fryzjerskiego to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza początkujący mistrzowie sztuki fryzjerskiej są zdani głównie na siebie. Nawet jeśli mają do pomocy asystentów, którzy wyręczają ich w  myciu, modelowaniu czy prowadzeniu terminarza, kwestie organizacyjne i zaopatrzenie nadal spoczywają na barkach właścicieli. Jak w tym wszystkim się nie pogubić, zachować płynność finansową i sprostać trudom prowadzenia własnego biznesu?

Włos się jeży na głowie na myśl o zaopatrzeniu

W każdym, nawet najlepiej zorganizowanym salonie, zdarzają się sytuacje, w których może zabraknąć akurat wybranej przez klientkę farby do włosów czy konkretnego kosmetyku do pielęgnacji. Brzmi nierealnie? Skądże!
Wystarczy wspomnieć szał na kolor truskawkowy blond czy modne ombre, by uświadomić sobie, ile materiałów i artykułów fryzjerskich może być potrzebnych w ciągu jednego dnia pracy. Aby zawsze mieć w ofercie całą paletę kolorów, ważne jest nie tylko regularne zaopatrzenie, ale także szybkie działanie w awaryjnych sytuacjach. Jeśli pojawi się potrzeba dodatkowego, nieplanowanego zamówienia i jednocześnie zależy Ci na czasie, docenisz zalety karty Visa Business.

Kartą Visa Business, także debetową, wydaną do firmowego konta, możesz płacić za zamówienia w krajowych i zagranicznych sklepach internetowych(karty większości banków dają taką możliwość). Co ważne, w przypadku płatności kartą sprzedawca nie czeka na zaksięgowanie wpływów, bo od razu widzi, że transakcja została zrealizowana. Dzięki temu zamówiony towar jest wysyłany od razu, o ile tylko sprzedawca ma go na stanie. Twoje transakcje internetowe, w zależności od banku, mogą być dodatkowo chronione np. jednorazowymi kodami SMS w ramach systemu Verified by Visa.

whi1708031

Włos Ci z głowy nie spadnie, czyli bezpieczeństwo firmowych wydatków

Dodatkowa weryfikacja płatności internetowych to nie jedyna cecha kart Visa Business zapewniająca bezpieczeństwo Twoich finansów. Procedura chargeback daje Ci możliwość odzyskania pieniędzy wydanych za pomocą karty np. w sytuacji, gdy opłacone nią produkty (a także usługi) nie zostaną dostarczone lub jeśli będą niezgodne z zamówieniem. Jeśli bezskutecznie próbowałeś odzyskać pieniądze bezpośrednio u sprzedawcy, możesz w tej kwestii liczyć na pomoc banku - wydawcy Twojej karty. To właśnie przewaga opłacania zamówień za pomocą karty Visa Business nad przelewami czy płatnością gotówką za pobraniem. Warto także wspomnieć, że taką ochroną objęte są nie tylko zakupy w sieci, ale także tradycyjne transakcje kartą w bankomatach i punktach sprzedaży.

Nie dziel włosa na czworo, czyli przejściowe kłopoty pod kontrolą

W każdym biznesie, także w branży beauty, zdarzają się miesiące lepsze i gorsze. W każdym miesiącu są też wydatki stałe (za najem lokalu, media itp.) oraz mniej przewidywalne opłaty związane z zaopatrzeniem. Sztuka fryzjerska wymaga stałego rozwoju, więc kursy i szkolenia to kolejne wydatki, które należy przewidzieć w firmowym budżecie. Co w sytuacji, kiedy zdarzy nam się tzw. chudy miesiąc?

whi1708032

Kredytowa karta Visa Business ma własny, odrębny rachunek, niepowiązany z firmowym rachunkiem bieżącym. Płacąc nią, korzystasz z pieniędzy banku w ramach przyznanego limitu kredytowego. Na koniec okresu rozliczeniowego, sam decydujesz, czy zaciągnięte zadłużenie spłacasz w całości, czy w części. Jeśli spłacisz je w całości w wyznaczonym terminie, unikniesz odsetek. Tylko od transakcji gotówkowych oraz salda pozostającego do spłaty po wyznaczonym okresie bezodsetkowym bank naliczy odpowiednie oprocentowanie lub opłaty. To dobre uzupełnienie Twojej płynności finansowej.

O mały włos od utraty klientów, czyli płatności bezgotówkowe pod ręką

Jeśli w swoim salonie nie oferujesz możliwości płacenia kartą, zmartwią Cię wyniki badań Visa. Mali przedsiębiorcy nieakceptujący kart tracą potencjalnie 1 na 4 klientów. W Polsce 47% użytkowników kart Visa stwierdziło jednoznacznie, że woli kupować produkty i usługi tam, gdzie przedsiębiorca akceptuje płatność bezgotówkową. Zakładając jednak, że Twój stały klient będzie miał przy sobie wyliczoną gotówkę na usługę, nie będzie mógł skorzystać z rekomendacji dodatkowego zabiegu, jeśli nie dasz mu opcji, by dopłacił brakującą kwotę kartą.

Jeśli prowadzisz mały salon, a dodatkowo świadczysz usługi także z dojazdem do klienta, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest mały przenośny terminal mPOS, który podłączasz do smartfona. Nie ponosisz comiesięcznych kosztów jego dzierżawy, tylko jednorazowy koszt zakupu. Według przytaczanych już wcześniej badań Visa, więcej niż 1 na 4 badanych wolałby zapłacić kartą za usługi wykonane w domu. Wzrośnie więc prestiż Twoich usług, bo klienci z całą pewnością będą mile zaskoczeni taką możliwością.

Materiał powstał przy współpracy z Visa

whi1708033

Najnowsze posty na forum