Normy sanitarne, które musi spełniać każdy zakład kosmetyczny

Skomentuj jako pierwszy!

Normy sanitarne, które musi spełniać każdy zakład kosmetyczny

Zakłady kosmetyczne w ciągu ostatnich kilku lat stały się bardzo popularne. Coraz więcej Polek regularnie chodzi do fryzjera i na depilację, decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej lub wybiera masaże relaksacyjne i prozdrowotne. Duże zapotrzebowanie powoduje, że większość kosmetyczek decyduje się na otworzenie własnej działalności. Poniżej prezentujemy normy sanitarne, które powinien spełniać każdy lokal przysposabiany na zakład kosmetyczny.

Ogólne warunki lokalu

Wiele kosmetyczek i kosmetologów już na samym początku popełnia podstawowy błąd i szukając odpowiedniego lokalu pod zakład kieruje się tylko jednym kryterium – ceną. Każdy młody przedsiębiorca wie, że założenie własnej działalności to nie bułka z masłem, ale niestety, branża kosmetyczna jest przykładem, który pokazuje, że oszczędzanie na lokalu nie jest wskazane. Dlaczego? Gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie czy zakłady odnowy biologicznej muszą spełniać określone formy sanitarne. Jak więc rozpocząć poszukiwania odpowiedniego lokalu? Najlepiej zacząć od miejsca, w okolicy którego nie ma zbyt wiele tego typu gabinetów usługowych. Następnie należy przeanalizować konkurencję i dojazd z najważniejszych punktów miast. Dobrze jest też wybierać lokale użytkowe od sprawdzonych zarządców, np. Nordhome.com.pl, które spełniają ogólne warunki dotyczące budynków, w których mieszczą się zakłady kosmetyczne. W myśl odgórnie przyjętych postanowień taki lokal powinien znajdować się w budynku lub w części lokalu, do której prowadzą pomieszczenia nieprzechodnie (gdy wejście do lokalu prowadzi przez inne lokale użytkowe to znaczy, że nie spełnia norm).

Podział lokalu

Każdy lokal przygotowywany pod zakład kosmetyczny powinien być na tyle duży by znalazły się w nim wydzielone pomieszczenia, o których mowa w rozporządzeniach Ministra Zdrowia. Przede wszystkim powinna się w nim znaleźć przestrzeń przeznaczona do wykonywania określonych usług, szatnia/poczekalnia dla klientów oraz strefa sanitarno-higienicznej, w której pracownicy będą mogli spożyć posiłek i załatwić potrzeby fizjologiczne. Dodatkowo konieczne jest też znalezienie miejsca do przechowywania sprzętu w czystości, preparatów stosowanych przy zabiegach oraz odpadów. Te ostatnie powinny znajdować się w zamykanych pojemnikach, które wyposażone będą w foliowe worki. Jeśli zaś chodzi o preparaty i środki kosmetyczne to na ich etykietach muszą być nazwy, daty przygotowania, termin przydatności oraz nazwisko osoby, która je wykonała.

Sytuacje niedopuszczalne w lokalu

Aby zakład kosmetyczny można było uznać za zgodny z normami sanitarnymi ważny jest nie tylko sam lokal. Bardzo istotne jest przestrzeganie odgórnie przyjętych nakazów. Na pewno surowo zabronione jest palenie wyrobów tytoniowych na terenie zakładu (wyjątek stanowią miejsca do tego wyznaczone, ale w przypadku gabinetów czy salonów kosmetycznych zdarza się to niezwykle rzadko). Nie wolno także wykorzystywać sprzętów lub narzędzi jednorazowych do kilku zabiegów i wpuszczać klientów ze zwierzętami.

Najnowsze posty na forum