Łysienie - jakie są jego przyczyny?

Skomentuj jako pierwszy!

Łysienie - jakie są jego przyczyny?
Łysienie to bardzo dotkliwy problem, który wpływa na samoocenę wielu osób. Dotyka najczęściej mężczyzn, ale zdarzają się też kobiece przypadki. Ta przewaga liczebnościowa po stronie mężczyzn spowodowana jest zróżnicowanym podłożem hormonalnym. Istnieją jednak też inne powody, które mogą wzmagać nadmierne wypadanie włosów. Co możemy do nich zaliczyć?

Jak geny wpływają na wypadanie włosów?

Niektóre z powodów łysienia niestety nie są pod kontrolą człowieka - tak właśnie jest w przypadku genów. Powodują one dwa najczęściej występujące typy łysienia - łysienie androgenowe, jak i plackowate.

Jeśli chodzi o pierwszy przypadek, winą jest tutaj skłonność do nadwrażliwości mieszków włosowych na pochodną testosteronu wytwarzaną przez człowieka pod wpływem enzymu 5α-reduktazy. Ten powolny proces łysienia charakteryzuje się początkową utratą włosów w obszarze, który zwany jest zakolami, a następnie postępuje to na poziom całej głowy.

Łysienie plackowate dopada najczęściej osoby, które w swojej rodzinie mają członków, którzy również byli dotknięci tym problemem. Prawdopodobieństwo zwiększa też historia chorób autoimmunologicznych u krewnych - tutaj może to być bielactwo, choroba Hashimoto, jak i wiele innych.

Jak hormony oddziałują na włosy?

Jakkolwiek łysienie androgenowe można by podpiąć również pod zaburzenia hormonalne, wyróżnia się tutaj inne typy. Do najbardziej znanych zalicza się łysienie telogenowe, które ma swoje źródło w zaburzonym cyklu faz rozwoju włosa. Telogen to faza spoczynku włosa, a anagen - wzrostu. Właśnie przedłużenie tej pierwszej fazy skutkuje efektem łysienia. Dochodzi do tego pod wpływem zmian hormonalnych w organizmie. Szczególnie narażone na ten typ łysienia są kobiety w ciąży lub tuż po urodzeniu dziecka.

Hormony mogą też inaczej wpływać na włosy. Ich nadmierna łamliwość często jest przyczyną niedoboru tyroksyny, czyli hormonu wytwarzanego przez tarczycę. Jest to najczęściej zauważane w przypadku występowania choroby Hashimoto.

Jakie choroby wpływają na łysienie?

Po części zostało to już wspomniane, ale choroby autoimmunologiczne są bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na wypadanie włosów. Łysienie plackowate również się do nich zalicza. Charakteryzuje się ono wypadaniem włosów w taki sposób, że na głowie powstają skoncentrowane ogniska łysiny.

Jednak nie tylko choroby autoimmunologiczne wpływają na nadmierne wypadanie włosów. Wiele chorób skóry powoduje podobny efekt. Łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łojotok, łupież, jak i przeróżne zapalenia skóry to najczęstsze powody wypadania włosów, jeśli chodzi o zaburzenia skórne. W takich wypadkach warto wesprzeć swoje włosy preparatami przeciw wypadaniu włosów, do jednych z bardziej popularnych i polecanych należą preparaty z gamy produktów formy Ducray.

Jakkolwiek nie choroba, stres jest jednym z czynników, który może wywołać wiele różnych typów łysienia - w tym androgenowego, jak i plackowatego. Nadmierny stres powoduje szybsze przechodzenia włosa z fazy anagenu w fazę katagenu, co zahamowuje jego wzrost. Stres sprzyja również stanom zapalnym, które mają wpływ na niszczenie struktury włosa, co w konsekwencji też może powodować łysienie.

Najnowsze posty na forum