Typy łysienia oraz metody ich leczenia

Skomentuj jako pierwszy!

Typy łysienia oraz metody ich leczenia
Łysienie jest jednym z najbardziej uciążliwych i wstydliwych problemów estetycznych. Istnieją różne rodzaje tej przypadłości, które mogą mieć odmienne przyczyny - zarówno określone predyspozycje genetyczne, jak i podatność bodźców zewnętrznych na komórki włosowe. Łysienie każdego typu można na szczęście leczyć, stosując odpowiednio nieinwazyjne oraz bezpieczne metody.

Łysienie plackowate

Często spotykanym typem łysienia jest łysienie plackowate, którego przyczyny wciąż nie zostały do końca ustalone. Utrata włosów może być spowodowana zaburzeniami autoimmunologicznymi, ponieważ występuje u osób w różnym wieku. Łysienie plackowate zwykle dotyczy stosunkowo młodych ludzi, jednak częściej zmagają się z nim kobiety. Przypadłość ta może występować na całej skórze głowy, bądź też dotyczyć jedynie wybranych jej obszarów - np. zarostu, brwi czy rzęs. W łysieniu plackowatym występują trwałe lub przejściowe ogniska wyłysienia, jednak skóra wokół tych zmian nie nosi znamion stanu zapalnego. Problem ten może mieć przejściowy charakter, a odpowiednia stymulacja skóry głowy pozwala na uzyskanie ponownego wzrostu włosów.

foto1

Łysienie telogenowe

W przypadku łysienia telogenowego, nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest zbyt dużą ich ilością w fazie spoczynku. Przypadłość ta objawia się rozproszoną utratą owłosienia na całej powierzchni skóry głowy. Do przyczyn łysienia telogenowego należą m.in. choroby tarczycy, anemia czy grzybica, a także ciężkie infekcje oraz stosowanie niektórych leków. Problem ten może wystąpić również u kobiet, które urodziły dziecko lub przechodzą menopauzę. Charakterystycznym objawem łysienia telogenowego jest ubytek włosów nie tylko na głowie, ale również w pozostałych częściach ciała - np. pod pachami. Ich utrata nie jest jednak trwała, ze względu na zachowanie mieszków włosowych oraz możliwość regeneracji.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Panowie częściej jednak zmagają się z tym problemem, dlatego bywa on nazywany łysieniem typu męskiego. Łysienie androgenowe jest dziedziczne i powodowane aktywnością hormonu DHT, który atakuje mieszki włosowe i osłabia je. U mężczyzn objawem tej przypadłości jest stopniowa utrata włosów, zwykle rozpoczynająca się od okolic skroni. Łysienie występuje także na czubku głowy, a z czasem owłosienie pozostaje jedynie po bokach i z tyłu. W tym przypadku całkowita utrata włosów jest stosunkowo rzadko spotykana. U kobiet objawia się to natomiast równomiernym przerzedzeniem włosów na całej głowie, z brakiem charakterystycznego cofnięcia linii przy skroniach. W terapii wysoką skuteczność zapewnia leczenie łysienia z zastosowaniem komórek macierzystych, które w swojej ofercie posiada klinika Anlaya: https://anlaya.pl/article/442-leczenie-lysienia-komorkami-macierzystymi/.

Łysienie anagenowe

Przyczyną łysienia angenowego jest nadmierna łamliwość włosów, które znajdują się fazie wzrostowej - tzw. fazie anagenu. Problem ten występuje w przypadku nagłego zahamowania procesu podziału komórkowego macierzy włosa, w wyniku czego staje się on cienki, kruchy i podatny na wypadnięcie. Łysienie anagenowe najczęściej prowadzi do stosunkowo dużej utraty owłosienia w krótkim okresie czasu. Przypadłość ta może nastąpić również na skutek przyjmowania niektórych leków, a także w wyniku zatrucia talem, bizmutem czy arsenem. W leczeniu łysienia anagenowego stosowana jest przede wszystkim radioterapia i chemioterapia.

foto2

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące występuje w przypadku trwałego uszkodzenia mieszków włosowych. Objawia się powstawaniem blizn na skórze, w których obrębie nie jest możliwy naturalny odrost. Wrodzone łysienie bliznowaciejące ma związek z zaburzeniami skóry, naczyniakami krwionośnymi, znamionami łojowymi czy rogowaceniem kolczystym. W postaci nabytej występuje na skutek urazów fizycznych, mechanicznych czy biologicznych, a także rozwoju nowotworów skóry oraz ich przerzutów. Podstawę terapii stanowi leczenie chirurgiczne bliznowaciejących, wyłysiałych obszarów skóry.

Najnowsze posty na forum