Mycie skóry głowy – podstawa kompleksowych działań trychologiczno – pielęgnacyjnych cz.I.

Skomentuj jako pierwszy!

Mycie skóry głowy – podstawa kompleksowych działań trychologiczno – pielęgnacyjnych cz.I.

Do codziennego oczyszczania skóry głowy i włosów wykorzystujemy szampon. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie i odświeżenie skóry głowy oraz włosów. Mycie skóry głowy i włosów jest podstawowym elementem naszej higieny osobistej jak również pewną formą rytuału, który może odprężyć i zrelaksować. Dlatego technika, częstotliwość i kosmetyki do tego wykorzystywane mają istotne znaczenie.


Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że kobiety mają średnio do mycia od 4 do 8 m2 powierzchni włosów.
Przed przystąpieniem do mycia należy zacząć od oczyszczenia mechanicznego włosów, czyli zastosowania płaskiej szczotki, za pomocą której rozczeszemy splątane włosy i wstępnie usuniemy zanieczyszczenia. Z oczyszczania mechanicznego rezygnujemy gdy mamy bardzo dużo środków do stylizacji, które mocno skleiły włosy. Zaczynając proces mycia należy dobrze zmoczyć włosy wodą, a aplikując szampon należy pamiętać o tym by go najpierw dobrze rozetrzeć na mokrych dłoniach. Nie można szamponu nakładać bezpośrednio na skórę głowy i włosy. Efektem takiego działania może być podrażnienie skóry (zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie). Oprócz mycia bardzo ważne jest również spłukiwanie. Powinno ono trwać dłużej niż sama czynność mycia. Efektem zbyt słabego i niedokładnego spłukania szamponu ze skóry głowy i włosów będzie swędząca i łuszcząca się skóra głowy. Najczęstszymi miejscami, które podlegają tym zmianom jest czubek głowy, linia nad czołem i skroniami oraz okolice głowy nad karkiem. Włosy będą matowe i obciążone.

Woda na powierzchni włosów gromadzi się w postaci kropel. Dzieje się tak, gdyż pojawia się tak zwane napięcie powierzchniowe. By zwiększyć efekt zwilżenia i dokładnie oczyścić włosy należy wprowadzić środki powierzchniowo czynne, które obniżą napięcie na granicy faz. Jeżeli mamy do czynienia z twardą wodą, która pozostawia na włosach osad i utrudnia proces mycia, potrzeba wówczas większej ilości środków myjących. Woda twarda zawiera jony metali. Są to głównie jony metali wapnia i magnezu oraz aminy: chlorkowe, siarczanowe i wodorowęglanowe. Woda miękka, gdzie jej stopień twardości oznaczany jest od 0 - 7 jest najbardziej przyjazną wodą do mycia skóry i włosów.

Weronika Patrycja Słupek – trycholog kosmetyczny, edukator Organics Beauty Concept, autorka książki „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów.”, wykładowca WSIiZ w Warszawie

Najnowsze posty na forum

 • asia76 Avatar Karboksyterapia efekty

  Czy któraś z Was ma jakieś doświadczenie z karboksyterapią na cienie i worki pod oczami ?

  Ostatni post przez asia76

 • Papryk8 Avatar Olaplex

  Czy można dodać Olaplex do dekoloryzatora (nie rozjaśniacza) czy to jakoś wpłynie na działanie...

  Ostatni post przez Papryk8

 • asia76 Avatar Gdzie kupię buty w wiekszych rozmiarach

  Jakieś 20 par W sumie z 3 powinnam rozstać się w najbliższym czasie. I pewnie po okresie...

  Ostatni post przez asia76