ŁYSIENIE

Skomentuj jako pierwszy!

ŁYSIENIE
Łysienie można nazwać dramatem każdego, kto traci włosy. Oczywiście mężczyźni łysieją częściej i stosunkowo łatwiej godzą się z faktem utraty włosów – nawet sprzyja temu moda, ponieważ przez kilka lat łysa męska głowa była bardzo trendy.

Łysienie to stała utrata włosów, która sprawia, że zmienia się wygląd człowieka, włosy nie odrastają, a osoba łysiejąca musi godzić się ze swoim nowym imagem. Kobiety częściej niż mężczyźni próbują ukryć fakt łysienia np. poprzez przeczep włosów lub zakup peruki. Brak włosów u kobiet jest bardziej drastyczny – kultura nie uznaje łysych kobiet i budzą one niezdrowe zainteresowanie – łyse kobiety szokują, niemniej artystki golą na łyso głowy po to właśnie, by szokować i wzbudzać zainteresowanie swoją osobą.

Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego łysiejemy – mężczyźni tracą włosy z powodu powstawania DHT, 90% ma tendencję do łysienia androgenowego i nie znaleziono na dzień dzisiejszy sposobu, żeby zastopować to zjawisko. Oczywiście są leki, które powstrzymują powstawanie DHT i ograniczają wypadanie włosów, a nawet powodują odrost z tych mieszków włosowych, które nie zabliźniły się. Nie wszystkie te leki można stosować u kobiet – tabletki na powstrzymanie wypadania włosów z powodów androgennych są niestety bardzo szkodliwe dla rozwoju płodu i kobieta w wieku rozrodczym jest zagrożona niemożnością zajścia w ciążę lub w początkowym okresie ciąży dochodzi do ciężkiego uszkodzenia narządów płciowych u męskich płodów.

Łysienie ma wiele przyczyn – często jest to efekt złej diety i odchudzania. Anorektyczki tracą zazwyczaj większą część włosów – w ich wypadku zachodzi nietypowe zjawisko, a mianowicie ich ciało pokrywa się meszkiem.

Bardzo trudnym problemem jest łysienie plackowate – jest to zjawisko tudzież choroba, której przyczyna nie jest znana – a także nie jest znany sposób jej leczenia. Lekarze podają leki, które mogą wspomóc odrastanie włosów, ale nie dają żadnej gwarancji, że tak się stanie. Istnieją różne teorie na temat łysienia plackowatego – jedna mówi, że być może łysienie plackowate to efekt stanów psychicznych i w odzyskaniu włosów pomaga psychoterapia – w wielu wypadkach ta teoria się potwierdza. Inny znowu nurt podkreśla, że jest to przyczyna autoimmunologiczna – organizm jest antagonistą dla samego siebie, jest to przyczyna podobna do alergii i leczenie w takim kierunku również pomaga wielu chorym w odzyskaniu utraconych włosów.

Kolejne przyczyny łysienia mogą wynikać ze złej pielęgnacji – częste farbowanie, robienie trwałej ondulacji, a szczególnie dekoloryzacja może powodować wypadanie włosów. Współcześnie wielu producentów farb zastrzega, że ich produkty są przyjazne kosmykom, ale tak naprawdę we wszystkich trwale barwiących produktach jest amoniak oraz perhydrol. Im bardziej zasadowy produkt, tym bardziej szkodliwy dla włosów.

Często włosy uszkadzane są mechanicznie – tapirowanie, czesanie w kitki lub koński ogon czy też spinanie włosów gumką. Również wszelakie modne koczki powodują miejscowe osłabienie włosów. Noszenie zbyt ciasnych czapek lub nakrycia głowy z nieprzewiewnych materiałów może także powodować utratę kosmyków.

Jest wiele przyczyn, nazwijmy je naturalnych, które powodują wypadanie włosów – u kobiet jest to szczególnie widoczne i powiązane z produkcją estrogenów – po ciąży nagle ilość estrogenów spada, powraca do normy, większość kobiet przeżywa utratę włosów. Może ich wypaść do 50%, potem sytuacja się normuje. Podobne zjawisko zachodzi w wypadku przyjmowania środków antykoncepcyjnych – dostarczają one organizmowi dodatkowych estrogenów (często podczas ich przyjmowania poprawia się cera i włosy) i zaprzestanie ich przyjmowania dość często daje w efekcie chwilowe nasilone wypadanie włosów. Także menopauza w wielu wypadkach oznacza pogorszenie się stanu włosów i tu pomaga tylko hormonalna terapia zastępcza lub przyjmowanie fitohormonów.

Artykuł powstał przy współpracy kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

Najnowsze posty na forum