ŁYSIENIE ANDROGENOWE

Skomentuj jako pierwszy!

ŁYSIENIE ANDROGENOWE
Łysienie androgenowe to inaczej łysienie typu męskiego, które dotyka 95% wszystkich przypadków łysienia.
Łysienie androgenowe u kobiet występuje o wiele rzadziej niż u mężczyzn – 10% spośród wszystkich kobiet mających problem z wypadaniem włosów. W wypadku pań leczenie, a raczej zapobieganie wypadaniu włosów z powodów androgenowych, polega na stosowaniu miejscowym minoksydylu – u kobiet sytuację poprawia również podawanie hormonów estrogenów. Czasami jednak takie leczenie nie pomaga – stosuje się wówczas preparaty typu spironolakton i octan cyproteronu w połączeniu z estrogenami, które mają działanie antyandrogenowe.

Kobiety nie tracą włosów, tak jak panowie – włosy się przerzedzają, niemniej nie dochodzi do całkowitego wyłysienia. Wyróżnia się kilka stopni łysienia u kobiet (tak zwana skala Ludwiga). Pierwszy stopień to gubienie niewielkiej ilości kosmyków, z kolei w najwyższym stopniu łysienia, włosy są przerzedzone na tyle, że widoczna jest skóra głowy – często powoduje to ogromny dyskomfort psychiczny.

Nieco inaczej wygląda sytuacja u mężczyzn. Należy podkreślić, że za każdym razem kuracja zapobiegająca wypadaniu włosów powinna być ustalona przez lekarza. Nie każda kuracja działa na każdego identycznie. Zazwyczaj kuracja składa się z kilku elementów: Należy zaktywować włosy do wzrostu i w tym celu stosuje się środki miejscowe. Poza tym stosuje się inhibitory DHT – w przypadku mężczyzn są to środki doustne (niedopuszczone dla kobiet) i miejscowe. Blokuje się również receptory androgenowe i tu zazwyczaj stosowane są środki miejscowe.

Łysienie androgenowe związane jest z testosteronem – kiedyś istniał pogląd, że dotyka ono mężczyzn, którzy mają więcej testosteronu w organizmie, stąd pogląd, że łysi faceci są bardziej męscy. Otóż prawda jest bardziej prozaiczna – testosteron, który znajduje się również na owłosionej skórze głowy, pod wpływem enzymu 5-alfa reduktazy przekształca się dihydrotestosteron (DHT), który powoduje wypadanie włosów.  Nie wiadomo dlaczego w części potylicznej męskiej głowy włosy nie poddają się działaniu DHT i dlatego w wypadku męskiego łysienia możliwy jest przeszczep włosów – co dziwniejsze, włosy przeszczepione z części potylicznej głowy na łysinę, nadal zachowują swoje właściwości nie poddają się działaniu DHT – znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy być może pomogłoby w znalezieniu skutecznej metody leczenia łysienia typu męskiego – obecne „leczenie” daje efekty jedynie w czasie kuracji – po jej zaprzestaniu problem powraca.

 
Artykuł powstał przy współpracy kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

Więcej w tej kategorii:

« ETAPY ŁYSIENIA ŁYSIENIE »

Najnowsze posty na forum