ETAPY ŁYSIENIA

Skomentuj jako pierwszy!

ETAPY ŁYSIENIA
O etapach łysienia możemy mówić w zasadzie tylko w przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn. Zazwyczaj mężczyźni w pewnym okresie swojego życia zauważają coraz większe zakola na części czołowej głowy, równocześnie w tym czasie przerzedza się czubek głowy, chociaż często nie jest to bardzo widoczne.
Wiek, w którym rozpoczyna się łysienie typu męskiego jest uwarunkowane genetycznie – u większości mężczyzn jest to problem pojawiający się po 50 roku życia, ale może zdarzyć się nawet u dwudziestolatka – jeżeli męska część rodziny boryka się z problemem łysienia, wówczas należy liczyć się z faktem, że może się ono powtórzyć u nas. Łysienie androgenowe u kobiet zdarza się o wiele rzadziej i najczęściej pojawia się u pań po sześćdziesiątym roku życia. Łysienie męskie, jego etap określa się według skali Hamilton'a/Norwood'a. Łysienie androgenowe kobiece określa z kolei skala Ludwiga.

Pierwszy, najczęściej jeszcze niewidoczny dla otoczenia, etap wypadania włosów to pojawianie się zakoli i łysienie czubka głowy. Czas trwania tego etapu nie jest różny – jest on uwarunkowany genetycznie – nawet dobre odżywianie i zdrowy styl życia nie zatrzymają tego procesu – jednak obecnie stosowanie odpowiednich kosmetyków leczniczych (niektóre z nich są na receptę) powstrzymuje proces wypadania włosów – właściwie zahamowana zostaje produkcja DHT. Kosmetyki te mogą być stosowane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – najlepiej jednak w tej sprawie skonsultować się z lekarzem.

Drugi etap wypadania włosów u panów to powiększanie się zakoli i dojścia do sytuacji, w której zakola połączą się z powiększającą łysiną na czubku głowy. W zasadzie na tym kończy się łysienie męskie – ten drugi etap może również trwać przez różny okres czasu – u niektórych dzieje się to błyskawicznie, inni latami mają przerzedzone włosy i następuje u nich jakby zatrzymanie łysienia. Najczęściej panowie sposób łysienia dziedziczą po dziadkach. W skali Hamiltona mamy aż pięć stopni wypadania włosów (określane między innymi tak: III stopień – lekkie wypadanie włosów, IV stopień – umiarkowane wypadanie i V stopień zaawansowane wypadanie włosów).

Łysienie androgenowe kobiece wygląda zupełnie inaczej – ma charakter rozlany i nie doprowadza nigdy do całkowitej utraty włosów. Najczęściej łysienie kobiet jest niemal niewidoczne gdyż włosy wypadają równomiernie tudzież przerzedzają się. Każdy z etapów obejmuje coraz większy obszar damskiej głowy – w III fazie włosy wypadają nawet w części potylicznej głowy – u mężczyzn ta część włosów jest przez organizm „chroniona”. Łysienie androgenowe u kobiet ma charakter rozlany, czyli włosy się przerzedzają, ale nie dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Inne typy łysienia można zazwyczaj powstrzymać (nie dotyczy to jednak łysienia plackowatego) poprzez odpowiednią dietę, a także stosowanie preparatów z krzemem i drożdżami – bogate w witaminy z grupy B.

Kosmetyki i leki powstrzymujące androgenowe wypadanie włosów można zacząć stosować w każdym etapie łysienia – powodują one nawet odrost części włosów. Jedną, poważną wadą tych preparatów jest fakt, że zaprzestanie ich przyjmowania/stosowania powoduje nawrót problemu, czyli powtórne wypadanie włosów. Dla wielu osób poważną przeszkodą jest cena preparatów ratujących kosmyki – koszt miesięcznej kuracji nierzadko przekracza 200 złotych.

Oczywiście stosowanie takich preparatów w ostatniej fazie łysienia androgenowego nie gwarantuje w pełni odrostu włosów – niektóre mieszki włosowe uległy bowiem zabliźnieniu i niestety, nie ma możliwości wyrośnięcia na ich miejscu nowego włosa.

Artykuł powstał przy współpracy kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl

 Najnowsze posty na forum