WYPADANIE WŁOSÓW

Skomentuj jako pierwszy!

WYPADANIE WŁOSÓW
Każdego dnia wypada każdemu z nas 100 – 150 włosów – im są jaśniejsze tym więcej ich gubimy, ponieważ tych jaśniejszych mamy zdecydowanie więcej na głowie

Takie wypadanie włosów jest normą i nie trzeba popadać w panikę. To jest konieczne, ponieważ mieszki włosowe „odpoczywają” po kilkuletnim wzroście włosa.

Wypadanie włosów może mieć jednak nasilony charakter i wówczas trzeba szukać przyczyny tego stanu rzeczy. Często nie kojarzymy, że włosy wypadają nam z powodu gorączki, którą mieliśmy kilka miesięcy temu lub z powodu przyjmowanych antybiotyków. Włosy reagują na wszelkie zmiany w naszym organizmie, ale nie reagują od razu, lecz po pewnym czasie. Najczęściej są to właśnie 3- 4 miesiące po fakcie mającym wpływ na włosy.

Włosy zaczynają również wypadać po upalnym lecie, w okresie jesiennym – jest to również okres około trzech miesięcy – włosy reagują w formie matowienia, przesuszenia. Jeśli zniszczenia nie są zbyt wielkie zazwyczaj można je nieco odbudować. Na wypadanie zniszczonych włosów wpływ jest niewielki – włosy w fazie telogenowej nie są do uratowania, one wypadną i można tylko zadbać o ich szybszy odrost, poprzez wykonywanie odpowiednich zabiegów – odżywki, masaże, sauna z maską, jak i od wewnątrz – tu mamy mnóstwo preparatów (suplementów diet) poprawiających kondycję czupryny.

Wypadanie włosów pojawia się po raz pierwszy w życiu człowieka już w okresie niemowlęcym – większość dzieci gubi je w wieku 3-6 miesięcy. Mówi się o tym, że dziecko wyciera sobie włoski, które miało po urodzeniu – dotyczy to większości maluchów. Tylko nieliczne dzieciaki mają swoje pierwsze włosy przez cały czas.

Włosy wypadają również podczas przyjmowania cytostatyków (chemioterapia) i jest to zazwyczaj proces gwałtowny, pojawiający się w kilkanaście dni po rozpoczęciu leczenia – takie wypadanie włosów ma jednak dobre rokowanie – włosy zazwyczaj szybko odrastają po zaprzestaniu przyjmowania leku, a czasami organizm zaczyna sobie radzić z tym problemem już w trakcie leczenia.

Wypadanie włosów może oznaczać po prostu łysienie – u 90% mężczyzn jest to łysienie androgenowe, związane z przekształceniem się testosteronu pod wpływem enzymu w DHT – jest możliwość zatrzymania procesu poprzez przyjmowanie odpowiednich preparatów, ale po zaprzestaniu ich stosowania problem powraca – wśród łysiejących kobiet 10% ma również problem z testosteronem przekształconym w DHT. Jednak łysienie kobiece i męskie ma inny charakter – mężczyźni gubią z tej przyczyny włosy w 100 % na określonym obszarze głowy – włosy nie wypadają jedynie z potylicy. Kobiety łysieją inaczej – ich włosy przerzedzają się w sposób równomierny na całej głowie i nigdy nie prowadzi to do całkowitego wyłysienia, chociaż przerzedzenie włosów może być znaczne – panie nie mają z tego powodu szans na przeszczep, ponieważ na ich głowie nie ma takich włosów, które byłby oporne na działanie DHT.

Włosy mogą także wypadać z powodów nerwowych. Zdarzają się sytuacje, że włosy w wyniku ciężkich przeżyć wypadają w ciągu jednej doby – zazwyczaj ma to charakter łysienia plackowatego – czasami wypada część włosów i wówczas widać łyse placki w owalnym kształcie. Łysienie plackowate to poważny problem medyczny – nie poddaje się ono leczeniu, nie ma metod, by zapobiec temu zjawisku.

Przyczyn łysienia jest bardzo dużo. Każde łysienie jest przykre dla człowieka – szczególnie bolesne dla kobiet, ponieważ włosy to ważny element urody pań. Wpływa ono na stan psychiki i często jest przyczyną wręcz dramatów ludzkich. Łysienie to poważny problem XXI wieku, coraz częściej dotyka kobiet i dzieci. Wynika to z zanieczyszczenia ziemi i powietrza, z szerzących się alergii. Nie ma możliwości zmiany warunków naszego życia, jednak możemy przyczynić się do poprawy kondycji włosów poprzez m.in. używanie naturalnych kosmetyków oraz ograniczenie destrukcyjnie wpływających na stan kosmyków, zabiegów fryzjerskich.

Artykuł powstał przy współpracy kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl


Najnowsze posty na forum