ZABIEGI FRYZJERSKIE A ŁYSIENIE

Skomentuj jako pierwszy!

ZABIEGI FRYZJERSKIE A ŁYSIENIE
Wydaje się, że wizyta u fryzjera powinna pomóc naszym włosom – jednak wiele zabiegów fryzjerskich je niszczy – trwała ondulacja to działanie na włosy silnymi preparatami o odczynie alkalicznym (zasadowym) – tak zwana kwaśna trwała nie niszczy włosów jednak skręt nie jest po niej ani specjalnie mocny, ani zbyt trwały, co nie odpowiada większości klientek.

Zabieg trwałej ondulacji to głęboka ingerencja w strukturę włosa. O tym, czy nasze włosy są proste, czy kręcone decydują mostki dwusiarczkowe, które łączą cząsteczki protein włosa – włosy proste mają ułożone te mostki równolegle, a te kręcone mają mostki ustawione pod kątem prostym do trzonu włosa. Trwała ondulacja polega na tym, by za pomocą płynu (najczęściej z amoniakiem) rozluźnić wiązania mostków dwusiarczkowych i nadać tym wiązaniom nowy kształt. Jednak wiązania mają tendencję do powracania do właściwej sobie formy i dlatego konieczne są specjalne płyny utrwalające. Włosy nie są na stałe skręcone – po jakimś czasie (zależy od mocy skrętów oraz czy trwała była alkaliczna czy też kwaśna) włosy zaczynają się prostować – te po trwałej kwaśnej wracają niemal do stanu poprzedniego, te po alkalicznej są najczęściej brzydko poskręcane, mają rozdwojone końcówki i są przesuszone.

            Podobnie przebiega proces prostowania włosów – agresywny płyn zmienia położenie mostków dwusiarczkowych – w tej sytuacji również jest potrzebny płyn rozluźniający oraz utrwalający nowe wiązania. Zarówno trwała skręcająca, jak i prostowanie włosów za pomocą chemicznych płynów niszczy czuprynę i skórę włosy.

            Przysporzyć problemów może również zabieg farbowania włosów, szczególnie na kolor kontrastowy w stosunku do własnych wymaga częstej koloryzacji pojawiających się odrostów, a właśnie odrosty są najbliżej mieszków włosowych, które są drażnione podczas farbowania. Włosy poddawane ciągłym zabiegom tracą sprężystość i stają się zazwyczaj bardzo suche. Należy o nie dbać bardzo systematycznie i używać odpowiednio dobranych kosmetyków.

            Przyjmowanie preparatów z krzemem i witaminami oraz mikro i makroelementami na pewno pomaga włosom i to bardzo skutecznie. Trzeba też dbać o to, by krew docierała do mieszków włosowych, bowiem to właśnie krew dostarcza zarówno tlenu, jak również wszelkich składników odżywczych – warto czasami, a przynajmniej podczas mycia, stosować delikatny masaż skóry głowy – pobudzi to mikrokrążenie, a mieszki będą lepiej odżywione. Zauważyć należy, że zawsze w salonie fryzjer myjąc głowę swojemu klientowi stosuje delikatny masaż.

            Najbardziej drastycznym zabiegiem dla włosów jest dekoloryzacja i radykalne rozjaśnianie włosów, które polega na wybijaniu z włosów pigmentu, który nie tylko nadaje im kolor, ale skutecznie chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Niestety rozjaśniacze nie są obojętne dla włosów. Amoniak niszczy nie tylko kosmyki, ale ma także negatywny wpływ na mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe – wysusza skórę.

            Sięgając po farbę do włosów nie należy wierzyć zawartym w reklamie sloganom, że takowa chroni i odżywia włosy – po prostu nie ma takiej możliwości. Farby trwale koloryzujące działają agresywnie na strukturę włosów i nie ma możliwości, by były one wtenczas chronione. Pamiętać również należy, że włosy są odżywiane do 4 centymetrów od skóry głowy za pomocą substancji doprowadzanych z mieszka włosowego. Ciągłe farbowanie, robienie trwałej ondulacji, czy prostowanie powoduje, że stają się słabsze i w końcu mogą zacząć wypadać – jedyną radą wówczas jest zaprzestanie stosowania zabiegów fryzjerskich i intensywne odżywianie włosów zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

            Bardzo często płyny alkaliczne niszczą i podrażniają gruczoły łojowe, które zazwyczaj przestają pracować. Najczęściej po jakimś czasie włosy robią się suche i dają się czesać i układać.

            Zabiegiem fryzjerskim niszczącym włosy jest także tapirowanie, które mechanicznie niszczy ich strukturę. Podobnie dzieje się, gdy włosy są związane ciasną gumką lub spinką mechaniczną, która po prostu wyrywa włosy lub powoduje naruszenie ich w mieszku w taki sposób, że przechodzą one w stan telogenowy i wypadają po jakimś czasie.

Artykuł powstał przy współpracy kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl


Najnowsze posty na forum