Jak zadbać o dobrą kondycję włosów? Podpowiadamy

Odpowiednia stylizacja włosów
W przeciągu ostatnich kilku lat wzrosła świadomość dotycząca efektów, jakie stylizacja wywiera na naszych włosach. Jak się okazuje, wzmożone używanie ciepła może pogorszyć strukturę włosa poprzez rozchylenie jego łusek. W konsekwencji włosy stają się szorstkie, suche i łatwo się puszą. W podobny sposób działa tapirowanie, ponieważ pocieranie włosów w kierunku przeciwnym do ułożenia łusek może pozbawić je warstwy ochronnej.
Czy oznacza to, że zabiegi stylizacyjne całkowicie niszczą włosy? Niekoniecznie — wciąż możemy cieszyć się estetycznymi fryzurami pod warunkiem, że ograniczymy układanie włosów z użyciem suszarek, lokówek czy prostownic. Jeśli jednak chcemy uzyskać efektowne loki, warto wcześniej aplikować produkty, które ochraniają włosy przed zniszczeniem i jednocześnie ułatwiają stylizację. Na co dzień należy układać włosy we fryzury ochronne, jak np. warkocz francuski. Wiele ciekawych pomysłów na samodzielne zaplatanie włosów w tę fryzurę znajdziesz tutaj: https://kobietanaczasie.pl/warkocz-dobierany-najprostsze-metody/.
Zadbaj o równowagę PEH
Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko noszenie przyjaznych włosom fryzur, ale również stosowanie produktów dobranych do ich indywidualnych potrzeb. Zanim zdecydujemy się na wybór szamponów i odżywek, warto poznać porowatość naszych włosów. Czym jest porowatość? Jest to właśnie wspomniany wcześniej stopień rozchylenia łusek włosa. Wyróżniamy trzy stopnie porowatości: niski, średni i wysoki. Im wyższe rozchylenie, tym szybciej włosy tracą wilgoć.
Porowatość włosów może się stale zmieniać, dlatego puszące się, wysokoporowate włosy można sprowadzić do niższego stopnia za pomocą świadomie dobranych kosmetyków. Z pomocą przyjdzie tu stosowanie pielęgnacji PEH, na którą składają się następujące elementy:
- Proteiny — to białka, które wspierają uszkodzone włosy i odbudowują ich strukturę. Optymalne stosowanie protein w pielęgnacji sprawia, że łuski stają się wygładzone i pozbawione ubytków. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować przy każdym myciu.
- Emolienty — odpowiadają za odpowiednie natłuszczenie włosów, co zapewnia odpowiednią ochronę i utrzymanie nawilżenia. Skutecznie redukują puszenie się i wygładzają włosy. Można stosować je przy każdym myciu, ale w odpowiednich ilościach — ich nadmiar może sprawić, że włosy będą oklapnięte i bez życia.
- Humektanty — to substancje nawilżające, które świetnie uzupełniają wodę utraconą w wyniku oddziaływania ciepła i promieniowania UV. Zaleca się, aby stosować je średnio co 3-4 mycia, aby uniknąć efektu “przewilżenia” i napuszonej fryzury.
Osoby praktykujące pielęgnację PEH zazwyczaj polecają mycie włosów metodą OMO (Odżywka-Mycie-Odżywka). Podwójne stosowanie odżywki sprawia, że włosy są mniej podatne na wysuszenie w wyniku działania szamponu. Oczywiście każde mycie włosów powinno być zakończone ochronnym upięciem, które zapobiegnie ich plątaniu się - więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://kobietanaczasie.pl/warkocz-francuz-jak-samodzielnie-go-zrobic/.
Odżywiaj włosy od środka
Stan naszych włosów odzwierciedla to jak zdrowi jesteśmy. Dlatego oprócz stosowania sprawdzonych kosmetyków, powinniśmy zadbać o zdrową dietę. Jakie produkty spożywcze warto włączyć na co dzień? Przede wszystkim mięso, nabiał i rośliny strączkowe, które są głównym źródłem białka — podstawowego budulca włosów. Na stan naszej fryzury dobrze wpłynie też spożywanie ryb morskich, oliwy i olejów roślinnych oraz pestek i orzechów. Nie zapominajmy również o dostarczaniu witamin A, C, E, B6 i B12, a także cynku, żelaza i biotyny.
Więcej w tej kategorii:
« Olejki do brody czyli klucz do zdrowego i zadbanego zarostu Włosy doczepiane w ślubnej stylizacji »