Jak zadbać o dobrą kondycję włosów? Podpowiadamy

Skomentuj jako pierwszy!

Jak zadbać o dobrą kondycję włosów? Podpowiadamy
Zdrowe i zadbane włosy to jedna z najlepszych wizytówek naszego wyglądu. Choć ich stan jest po części zdeterminowany zdrowiem oraz genami, to przede wszystkim skuteczna pielęgnacja nada blasku każdej fryzurze — niezależnie od typów włosów. Na co należy zwrócić uwagę, dbając o włosy? W poniższym artykule przedstawiamy kilka praktycznych porad.

Odpowiednia stylizacja włosów

W przeciągu ostatnich kilku lat wzrosła świadomość dotycząca efektów, jakie stylizacja wywiera na naszych włosach. Jak się okazuje, wzmożone używanie ciepła może pogorszyć strukturę włosa poprzez rozchylenie jego łusek. W konsekwencji włosy stają się szorstkie, suche i łatwo się puszą. W podobny sposób działa tapirowanie, ponieważ pocieranie włosów w kierunku przeciwnym do ułożenia łusek może pozbawić je warstwy ochronnej.

Czy oznacza to, że zabiegi stylizacyjne całkowicie niszczą włosy? Niekoniecznie wciąż możemy cieszyć się estetycznymi fryzurami pod warunkiem, że ograniczymy układanie włosów z użyciem suszarek, lokówek czy prostownic. Jeśli jednak chcemy uzyskać efektowne loki, warto wcześniej aplikować produkty, które ochraniają włosy przed zniszczeniem i jednocześnie ułatwiają stylizację. Na co dzień należy układać włosy we fryzury ochronne, jak np. warkocz francuski. Wiele ciekawych pomysłów na samodzielne zaplatanie włosów w tę fryzurę znajdziesz tutaj: https://kobietanaczasie.pl/warkocz-dobierany-najprostsze-metody/

Zadbaj o równowagę PEH

Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko noszenie przyjaznych włosom fryzur, ale również stosowanie produktów dobranych do ich indywidualnych potrzeb. Zanim zdecydujemy się na wybór szamponów i odżywek, warto poznać porowatość naszych włosów. Czym jest porowatość? Jest to właśnie wspomniany wcześniej stopień rozchylenia łusek włosa. Wyróżniamy trzy stopnie porowatości: niski, średni i wysoki. Im wyższe rozchylenie, tym szybciej włosy tracą wilgoć.

Jak wygląda odpowiednia stylizacja włosów? Sprawdź!

Porowatość włosów może się stale zmieniać, dlatego puszące się, wysokoporowate włosy można sprowadzić do niższego stopnia za pomocą świadomie dobranych kosmetyków. Z pomocą przyjdzie tu stosowanie pielęgnacji PEH, na którą składają się następujące elementy:

  • Proteiny to białka, które wspierają uszkodzone włosy i odbudowują ich strukturę. Optymalne stosowanie protein w pielęgnacji sprawia, że łuski stają się wygładzone i pozbawione ubytków. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować przy każdym myciu.
  • Emolienty odpowiadają za odpowiednie natłuszczenie włosów, co zapewnia odpowiednią ochronę i utrzymanie nawilżenia. Skutecznie redukują puszenie się i wygładzają włosy. Można stosować je przy każdym myciu, ale w odpowiednich ilościach ich nadmiar może sprawić, że włosy będą oklapnięte i bez życia.
  • Humektanty to substancje nawilżające, które świetnie uzupełniają wodę utraconą w wyniku oddziaływania ciepła i promieniowania UV. Zaleca się, aby stosować je średnio co 3-4 mycia, aby uniknąć efektu “przewilżenia” i napuszonej fryzury. 

Osoby praktykujące pielęgnację PEH zazwyczaj polecają mycie włosów metodą OMO (Odżywka-Mycie-Odżywka). Podwójne stosowanie odżywki sprawia, że włosy są mniej podatne na wysuszenie w wyniku działania szamponu. Oczywiście każde mycie włosów powinno być zakończone ochronnym upięciem, które zapobiegnie ich plątaniu się - więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://kobietanaczasie.pl/warkocz-francuz-jak-samodzielnie-go-zrobic/

Odżywiaj włosy od środka

Stan naszych włosów odzwierciedla to jak zdrowi jesteśmy. Dlatego oprócz stosowania sprawdzonych kosmetyków, powinniśmy zadbać o zdrową dietę. Jakie produkty spożywcze warto włączyć na co dzień? Przede wszystkim mięso, nabiał i rośliny strączkowe, które są głównym źródłem białka podstawowego budulca włosów. Na stan naszej fryzury dobrze wpłynie też spożywanie ryb morskich, oliwy i olejów roślinnych oraz pestek i orzechów. Nie zapominajmy również o dostarczaniu witamin A, C, E, B6 i B12, a także cynku, żelaza i biotyny.

Najnowsze posty na forum