4 rzeczy, które niszczą Twoje włosy

Skomentuj jako pierwszy!

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Sposobów na zniszczenie włosów jest znacznie więcej niż metod na ich odbudowę. Niszczymy włosy codziennie. Kosmetyki, słońce, chlor, czynniki zewnętrzne, niewłaściwa pielęgnacja codzienna - to destrukcyjnie wpływa na włosy. Wśród topowych, jeśli chodzi o niszczenie naszych włosów praktyk mamy zabiegi niszczące strukturę włosa, ale nie tylko.

Zabiegi, które wydatnie wpływają na strukturę włosa

Tapirowanie, prostowanie, karbowanie, rozjaśnianie i trwała ondulacja są na szczycie listy zabiegów, które niszczą włosy. Poza nimi mamy też koloryzację, która jeśli odbywa się z użyciem środków inwazyjnych, jest dla włosów trudna do zniesienia. Zasada jest taka, że częste zabiegi kosmetyczne w niepewnych warunkach, szkodzą strukturze włosa.

Sposób osuszania włosów po myciu

Ręczniki frotte to standardowe wyposażenie domowych łazienek. Używamy ich do wycierania ciała, ale i do włosów. W sumie nie ma w tym niczego dziwnego, jeśli nie brać pod uwagę pośpiechu, który wymaga wykonywania porannej toalety jak najszybciej. Wówczas szczególnie często pocieramy w pośpiechu mokre włosy ręcznikiem, a to nie wpływa pozytywnie na kondycję włosów. Wilgotne włosy są podatne na uszkodzenia, w związku z czym energiczne pocieranie nie działa na ich korzyść. Zwłaszcza jeśli uskutecznia się je innym niż mikrofibra materiałem. Dlatego tak ważne jest odsączanie wilgoci z włosów przez naciskanie na nie ręcznikiem, a nie pocieranie.

Złe praktyki z mokrymi włosami

Znaczna część szamponów rozchyla łuski włosów swoim działaniem oczyszczającym. Stąd zupełnie nietrafioną opcją jest próba rozczesania włosów mokrych, jeśli wcześniej nie nałożyliśmy na nie odżywki. Efektem takiego działania będzie mechaniczne uszkodzenie włosów. Co więcej, część z nas kładzie się spać z mokrymi włosami, twierdząc, że to ich naturalny proces suszenia. Niestety w konsekwencji włosy rano wyglądają na pogniecione i nieułożone, dlatego właśnie rano sięgamy po pianki, lakiery i inne środki, których nasze włosy nie kochają, a nawet nie lubią - szczególnie jeśli są drogeryjnej jakości. To samo tyczy się niedbałego związywania na noc włosów mokrych, których końcówki pocierają o poduszkę i nie mają okazji schnąć w sprzyjających dla siebie warunkach. Jeśli decydujesz się na taki sposób, pamiętaj o gładkim zaczesaniu włosów do tyłu i użyciu kilku gumek na długości kitki lub zapleć warkocz, pamiętając o umieszczeniu ostatniej gumki najbliżej końcówek, co zminimalizuje ich pocieranie o poduszkę podczas wysychania.

Inwazyjne sposoby suszenia

Wiele z nas myje włosy rano. Aby były szybko gotowe do wyjścia, proces suszenia odkładamy na później, by włosy miały szansę lekko obeschnąć same. Nie ma w tym nic złego, jeśli dalsze suszenie nie odbywa się w sposób inwazyjny, jakim jest próba szybkiego dosuszenia przez dynamiczne wprowadzanie rozgrzanego powietrza suszarki, z pochyloną w dół głową. Działamy wtedy szczególnie na części środkowe i końcowe długości włosów, rozchylając powietrzem domknięte wcześniej odżywką łuski włosów. Konsekwencją tego, szczególnie zimą, gdy różnica temperatur oraz wilgotności powietrza jest znaczna, będzie przesuszenie końcówek i puszenie oraz elektryzowanie pozostałych części włosów. Pomocne więc będzie działanie strumienia powietrza zgodnie z kierunkiem wyrastania łusek. Kieruj więc powietrze suszarki w stronę podłogi zarówno gdy trzymasz głowę wyprostowaną, jak również gdy ją pochylasz. Zamiast rozchylać, zadziałasz wtedy wręcz domykająco na łuski włosów, co zaowocuje nie tylko lepszą dyscypliną, ale również ich lepszą kondycją.

Jednak jeśli Twoje włosy są już z jakiegoś powodu zniszczone, głowa do góry - da się je zregenerować. Zrobią to np. specjaliści z poznańskiej pracowni fryzjerskiej Czesanka. Zabiegi pielęgnacyjne, bazujące na naturalnych, rekomendowanych przez specjalistów specyfikach marki Davines, aktywnie odbudowują włókna i wiązania włosa - to doskonałe rozwiązanie dla poprawy kondycji włosa od cebulki po same końce!

Najnowsze posty na forum