Jak zapewnić skuteczną termoochronę włosów?

Skomentuj jako pierwszy!

Jak zapewnić skuteczną termoochronę włosów?
Nasze włosy są codziennie poddawane różnym zabiegom. Często myjemy je w pośpiechu i później nie mamy czasu na odpowiednie wystylizowanie fryzury. Kosmetyki do termoochrony włosów stosujemy sporadycznie lub zupełnie pomijamy ten krok. Jakie niesie to skutki dla włosów? Wysoka temperatura powoduje wyraźne osłabienie ich kondycji. Przede wszystkim włosy tracą nawilżenie, a w konsekwencji mogą ulec przesuszeniu. Wtedy stają się matowe, szorstkie w dotyku, mogą się łamać i być bardziej podatne na uszkodzenia, a ich zapuszczenie będzie stanowiło nie lada wyzwanie. Co zrobić, aby tego uniknąć? Odpowiedź w dalszej części artykułu.

Dylematy podczas stylizacji włosów

Suszenie, prostowanie, kręcenie może istotnie wpłynąć na strukturę i kondycję włosów. Niestety najczęściej stylizacja z użyciem wysokiej temperatury bez odpowiedniego zabezpieczenia włosów prędzej czy później spowoduje ich osłabienie. Samo suszenie włosów jest kwestią kontrowersyjną – jedni uważają, że włosy najlepiej pozostawić do naturalnego wyschnięcia, inni, że właściwa termoochrona skutecznie zabezpiecza włókna podczas suszenia. Rozwiązanie tego sporu nie jest jednoznaczne – oczywiście wszystko zależy od rodzaju włosów. Z pewnością im wyższa temperatura, tym większe ryzyko dla włosów. Przyjmuje się, że włosy są w stanie bezpiecznie znieść działanie temperatury do max. 50-600C. Warto więc starać się podczas suszenia stosować chłodny strumień powietrza. Na początku, gdy włosy są mokre można zastosować maksymalną siłę nawiewu i ciepłe powietrze, natomiast w miarę jak włosy schną najlepiej je obniżyć. Dodatkowo trzeba pamiętać, że włosy suszymy zgodnie z kierunkiem wzrostu (od nasady po końce) – dzięki temu wygładzimy łuski i dodamy włosom blasku.

Kosmetyki do termoochrony włosów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów do termoochrony włosów. Najpopularniejsze są spraye termoochronne (np. Wella EIMI Thermal Image) – bardzo szybkie i łatwe w zastosowaniu, mają lekką formułę mgiełki, dzięki czemu nie obciążają włosów. Znane i lubiane są także kosmetyki o kremowej konsystencji – kremy, balsamy, mleczka, fluidy (np. nektar termiczny Kérastase Nutritive). Jeśli cenimy wielofunkcyjność warto skorzystać z oferty produktów typu 2w1 – szamponów, odżywek czy masek termoochronnych (np. CHI Infra Treatment). Wszystkie wymienione rodzaje kosmetyków mają na celu ochronę włosów podczas stylizacji termicznej – ich forma zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Warto także dostosować produkt do typu włosów. Jeśli mamy włosy cienkie i delikatne lepiej zastosować lekki, nieobciążający spray, natomiast jeśli nasze włosy są suche i puszące się świetnie sprawdzi się na nich krem termoochronny wzbogacony o składniki nawilżające i wygładzające.

Zasady prawidłowej termoochrony

Kosmetyki termoochronne, aby były skuteczne muszą być prawidłowo zastosowane. Nic nam nie da nałożenie kremu lub balsamu ochronnego, jeśli włosy będą nadal mokre i produkt zwyczajnie z nich spłynie. Podobnie jeśli rozpylimy na włosach spray tylko partiami, ale nie rozprowadzimy go na całej długości włosów pasma będą nadal zagrożone uszkodzeniem. Dlatego przed użyciem produktu warto zapoznać się z zaleceniami producenta co do stosowania produktu, a także skorzystać z uniwersalnych porad ekspertów w zakresie pielęgnacji włosów:

  1. Kosmetyki do termoochrony nakładamy na włosy tuż przed rozpoczęciem stylizacji. Jeśli aplikujemy produkt przed użyciem prostownicy lub lokówki włosy muszą być całkowicie suche.
  2. Produkt po aplikacji na włosy najlepiej rozczesać szczotką lub grzebieniem, aby równomiernie go rozprowadzić.
  3. Produkty do termoochrony włosów należy stosować za każdym razem przed stylizacją z użyciem wysokiej temperatury.
  4. Włosy po umyciu należy dokładnie osuszyć. Nie trzeba ich trzeć ręcznikiem, a jedynie owinąć i odczekać aż materiał sam wchłonie nadmiar wody.
  5. Suszenie powinno trwać tylko kilka minut, dlatego warto poczekać aż włosy podeschną, a dopiero później zastosować suszarkę. Podczas suszenia ciągle zmieniajmy pozycję suszarki, aby uniknąć koncentrowania nawiewu na jednej partii włosów. Podobnie podczas prostowania czy kręcenia należy dążyć do tego, aby każde pasmo stylizować tylko raz – kilkukrotne przeciąganie urządzenia po włosach niepotrzebnie je męczy.
  6. W przypadku częstego stosowania kosmetyków do termoochrony raz w tygodniu zaleca się umyć włosy szamponem oczyszczającym. Może to być szampon specjalnie do tego przeznaczony lub dowolny szampon z SLS/SLES w składzie. Dzięki temu z włosów zostaną usunięte resztki produktów pielęgnacyjnych, w tym silikony z produktów termoochronnych.
  7. Zaleca się co jakiś czas dać włosom odpocząć od stylizacji z użyciem wysokiej temperatury. Wtedy najlepiej pozostawić je do naturalnego wyschnięcia, nie stosować prostownicy ani lokówki.

Najnowsze posty na forum