Powrót do korzeni – Jak golić się brzytwą?

Skomentuj jako pierwszy!

Powrót do korzeni – Jak golić się brzytwą?
Golibroda to zawód, który w ostatnich latach powraca do łask. Wielu mężczyzn zaczęło doceniać noszenie dłuższego zarostu w połączeniu z wypielęgnowaną i gładką częścią twarzy. Taki efekt najłatwiej, a zarazem najtrudniej jest osiągnąć dzięki brzytwie do golenia. Jednak praktyka czyni mistrza, a efekt może być znacznie lepszy niż w przypadku tradycyjnych maszynek. Taki rodzaj golenia jest szczególnie polecany dla mężczyzn ze średnim i grubym zarostem. Warto poznać zasady golenia się brzytwą.

Po pierwsze zadbanie o odpowiedni sprzęt

Golenie brzytwą to prawdziwy rytuał, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rodzaj brzytwy do golenia. Wśród wielu modeli często wybierana jest brzytwa ze stali węglowej. Każda tradycyjna brzytwa wymaga ostrzenia przed użyciem i polerowania na skórzanym pasie. Niemniej jednak można również zdecydować się na brzytwę do golenia na żyletki. Ten rodzaj jak sama nazwa wskazuje posiada wymienne ostrza. Dzięki temu nie trzeba poświęcać czasu na odpowiednie przygotowanie ostrza. Zatem tylko od Ciebie zależy czy wolisz zaoszczędzić, odpowiednio dbając o brzytwę, myjąc i wycierając dokładnie po każdym użyciu, aby nie rdzewiała, czy wybrać wygodniejsze rozwiązanie, wymagające dokupowania żyletek do brzytwy. W każdym przypadku może Ci posłużyć na wiele lat. Warto wiedzieć, że brzytwy do golenia na żyletki są bardziej polecane dla początkujących. Po prostu łatwiej się ich używa, gdyż chwyt tradycyjnej brzytwy trzeba odpowiednio wyćwiczyć i wybrać najwygodniejszy dla siebie.

Bezpośrednie przygotowanie do golenia brzytwą

Przed przystąpieniem do golenia brzytwą należy odpowiednio przygotować pory skóry do tego zabiegu i je rozszerzyć, aby łatwiej i lepiej można było zmiękczyć zarost. Oczywiście do tego celu najlepiej użyć gorącego ręcznika przykładanego na twarz po jej uprzednim zwilżeniu ciepłą wodą. Taki zabieg jest bardzo relaksujący, a ręcznik najlepiej pozostawić na jakieś 2 minuty. Przy bardzo gęstym zaroście można nałożyć jeszcze olejek do jego zmiękczenia. Następnie można ponownie przyłożyć gorący ręcznik. Potem pozostaje już tylko nałożenie gęstej piany z mydła do golenia rozrobionego w tyglu. Do tego celu najlepiej używać pędzla z włosia borsuka, które zapewnia przy okazji peeling twarzy i poprawia mikrokrążenie w skórze. Oczywiście zarost należy zmiękczyć przez krótki czas 3-5 minut. Potem można przystąpić do golenia. Pozostaje tylko jeden dylemat…

Z włosem czy pod włos – jak golić się brzytwą do golenia?

Kiedy już skóra i zarost jest odpowiednio przygotowany do golenia brzytwą, można przystąpić do golenia. Na początku najlepiej golić się jedynie z włosem. To bezpieczniejszy sposób golenia dla początkujących. Trzeba pamiętać, by przykładać brzytwę do golenia pod kątem 30 stopni. Wtedy cięcie zarostu jest optymalne, a ryzyko zacięć zniwelowane. Najłatwiej zarost goli się na policzkach, a najtrudniej przy szyi. Trzeba pamiętać, by przy każdym pociągnięciu odpowiednio naciągać skórę drugą ręką. Można również wypychać ją od wewnątrz językiem. Ważne, by ułatwić sobie precyzyjne ruchy brzytwą do golenia. Kiedy nabierze się wprawy można spróbować golić się pod włos. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że kąt nachylenia brzytwy jest minimalny i wynosi 15 stopni. Jest to niezwykle istotne, w końcu nie chcemy, aby golenie skończyło się krwawo. Niemniej jednak w przypadku zacięcia skóry warto mieć przy sobie ałun, czyli specjalny preparat w kamieniu lub proszku łagodzący, dzięki któremu ślady nieudanych pociągnięć będą mniejsze.

Golenie brzytwą również dla brodaczy

Wbrew pozorom golenie brzytwami do golenia nie jest zarezerwowane jedynie dla tych mężczyzn, którzy chcą mieć zupełnie gładką twarz. Nadaje się idealnie do modelowania zarostu. Warto wiedzieć, że używanie brzytwy niweluje powstawanie wrastających włosków, które z czasem zanikają. Żadną inna metodą nie można osiągnąć takich rezultatów. Po goleniu inaczej niż przed nakłada się zimny okład. Dzięki temu można zamknąć wszystkie pory skóry. Potem można nałożyć już preparaty do pielęgnacji zarostu w przypadku posiadania niewielkiej bródki, wąsów, jak również gęstej i odpowiednio wycieniowanej na bokach brody.

Używanie brzytwy do golenia wbrew pozorom wcale nie jest bardzo trudne. Wystarczy odrobina wprawy, by opanować podstawowe ruchy. Z pewnością jest to sposób na niepodrażnioną skórę, bez wrastających włosów, dlatego to idealny wybór do gęstego zarostu.

Najnowsze posty na forum