Pielęgnacja włosów jesienią – jakie zabiegi warto przeprowadzić samemu? O czym warto pamiętać?

Punkt pierwszy: regularne olejowanie
Przeprowadzenie regularnych zabiegów olejowania włosów wpływa pozytywnie na ich kondycję. Najważniejsze rezultaty tej prostej czynności to zachowanie odpowiedniego nawilżenia i odżywienia włosów. Warto jednak pamiętać, że kluczowe jest w tym przypadku dobranie odpowiedniego oleju do własnego typu włosów. W przypadku kręconej czupryny zwykle najlepiej sprawdza się olej lniany, arganowy, z orzecha laskowego czy z pestek moreli, za to znacznie gorzej kokosowy. Z kolei posiadaczki prostych włosów powinny zaprzyjaźnić się z olejem kokosowym, gdyż w zdecydowanej większości przypadków będzie on idealną substancją nawilżającą, skuteczniejszą niż wszystkie drogeryjne odżywki razem wzięte.
Punkt drugi: stosowanie kosmetyków pozbawionych alkoholu
Włosy po umyciu wymagają zazwyczaj odpowiedniej troski, na przykład poprzez wmasowanie w nie odżywki. Które preparaty będą służyć naszym włosom, a które tylko wzmogą problemy z układaniem? Przede wszystkim należy pamiętać, że wiele kosmetyków, począwszy od szamponów, poprzez odżywki, a na maskach i kosmetykach do stylizacji skończywszy, zawiera substancje pogarszające kondycję naszych włosów. Do niepożądanych, choć niestety popularnych, składników należy alkohol denaturowany, parabeny, sztuczne barwniki i SLS-y. Są one w dużej mierze odpowiedzialne za przesuszenie, dlatego warto ich unikać szczególnie jesienią, gdy mroźna pogoda oraz suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach wpływa na nie negatywnie. Przed zakupem preparatów warto czytać skład i wybierać jedynie te produkty, które są oparte na preparatach roślinnych i naturalnych substancjach. W tym kontekście dobrym rozwiązaniem będą szampony miceralne, przeznaczone do włosów suchych, osłabionych i zniszczonych, na przykład te oferowane przez markę Barwa.
Punkt trzeci: rola emolientów w jesiennej pielęgnacji włosów
Wśród najważniejszych elementów w zakresie pielęgnacji włosów znajdują się proteiny, emolienty i humektanty. O ile proteiny wpływają na poprawę struktury włosa, a humektanty służą jego nawilżeniu, do domknięcia pielęgnacji i utrwalenia nawilżenia włosów nadają się emolienty. Na nich warto dłużej się skupić. Co ważne, emolienty chronią włosy przed ocieraniem się o ubrania oraz wysoką temperaturą (pojawiającą się podczas suszenia włosów suszarką czy stosowania prostownicy). Emolienty znajdują się w olejach (wymienianych w punkcie pierwszym), ale również w wosku, lanolinie czy oleju mineralnym, które najczęściej stanowią bazę odżywek.