Od czego zależy skuteczność szamponu przeciwłupieżowego?

Skomentuj jako pierwszy!

Od czego zależy skuteczność szamponu przeciwłupieżowego?
Kiedy płatki łupieżu spadają na marynarkę, nie jest to ani przyjemne, ani estetyczne. Jednak wyeliminować ten problem wcale nie jest prosto. W sklepach znajdziemy wiele preparatów do stosowania przy łupieżu, choć nie zawsze będą tak samo skuteczne. Przyczyną tego jest nieodpowiednie dobranie preparatu pod kątem problemu. Chociaż łupież zawsze jest wywoływany przez mikroskopijne grzyby, inne mogą być przyczyny ich namnażania.

Wspomniane grzyby mogą żyć na naszej skórze i być dla nas całkowicie nieszkodliwe. Jednak mogą pojawić się warunki, które będą sprzyjały ich rozmnażaniu się, co ostatecznie przełoży się na pojawienie łupieżu o różnym nasileniu. Przyczyna powstania łupieżu ma duże znaczenie w tym, który preparat wybrać, aby się go pozbyć.

Łupież suchy czy tłusty?

Jeszcze przed zakupem trzeba zaobserwować i zastanowić się nad tym, kiedy pojawił się łupież i jaka jest kondycja włosów. Jeśli łupież pojawił się nagle, włosy się nie przetłuszczają, za to z głowy sypie się „biały proszek”, do czynienia mamy z łupieżem suchym. Może on się pojawić po zabiegach fryzjerskich bądź po zmianie kosmetyków. Osoby mające wrażliwą skórę, nawet przy niewielkiej ilości grzybów i wprowadzeniu na skórę drażniących środków, od razu będą miały łupież. Przy łupieżu suchym pomocne może być mycie głowy bezzapachowym szamponem o obojętnym pH i stosowanie szamponów przeciwłupieżowych, na których jest informacja o tym, że są przystosowane do łupieżu suchego.

Jeśli włosy się przetłuszczają, jest problem z łojotokiem, wtedy grzyby szybciej rosną. Tym bardziej że w tłuszczu panuje idealne dla nich środowisko beztlenowe. W takiej sytuacji mamy kłopoty z łupieżem tłustym. Jeśli chcemy się go pozbyć, trzeba postawić na szampony, które będą nie tylko ułatwiały pozbycie się łupieżu, ale także regulowały pracę gruczołów łojowych. Polecane są szampony takich marek, jak Izotziaja, gdzie obecny jest jeden z najważniejszych składników w walce z łupieżem tłustym – cynk. Stosując szampon przeciwłupieżowy z cynkiem i Piroctonianem olaminy nie tylko w danej chwili można pozbyć się łupieżu, ale także zapobiec jego nawrotom.

Co, kiedy łupieżu nie można się pozbyć?

Chociaż dobrze skomponowane szampony wykazują dużą skuteczność, są osoby, które pomimo wielu starań, nie potrafią sobie poradzić. Zdarza się też, że łupież znika na chwilę i wraca. Wtedy najlepiej umówić się na wizytę u lekarza. Być może poza szamponem konieczne będzie zastosowanie silniejszych preparatów. Czasem przepisywane są leki zawierające cynk lub płyny z kwasem salicylowym i sterydem, którym należy przemywać głowę. Może się też okazać, że problemem danej osoby nie jest tylko łupież. Zdarza się, że jest on jednym z objawów towarzyszących innym chorobom, jak łuszczyca, grzybica i atopowe zapalenie skóry. Walcząc z łupieżem lub chcąc mu zapobiegać, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Najlepiej zadbać, by znalazły się w niej produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczone, witaminy z grupy B i cynk.

Najnowsze posty na forum