Sześć cech profesjonalnego fryzjera

Skomentuj jako pierwszy!

Sześć cech profesjonalnego fryzjera

Fryzjerstwo było znano już w starożytności i nieprzerwanie od wieków, znajduje się wśród najbardziej uznanych zawodów rzemieślniczych. Zapotrzebowanie na usługi fryzjerskie wciąż rośnie, dlatego fachowiec, który dysponuje odpowiednimi umiejętnościami ma niemal gwarancję znalezienia dobrze płatnej pracy. Konieczność połączenia indywidualnych predyspozycji, zdolności manualnych, kreatywności, a nawet dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich, wskazuje na to, że nie każdy może wykonywać ten zawód. W niniejszym artykule podpowiadamy, jaki powinien być dobry fryzjer, który z łatwością sprosta wymogom najbardziej kapryśnych klientów.

Cechy profesjonalnego fryzjera

Każdy, kto przychodzi do salonu fryzjerskiego oczekuje, że fryzjer spełni jego najśmielsze oczekiwania. Nic dziwnego, bowiem w myśl zasady „nasz klient, nasz pan”, pracownicy salonów fryzjerskich powinni stanąć na wysokości zadania i wykonać najbardziej finezyjne upięcie lub strzyżenie. Na sukces w postaci zadowolonego klienta, który zechce ponownie skorzystać z usług danego fryzjera, składają się nie tylko umiejętności nabyte i wiedza zgłębiona podczas szkoły fryzjerskiej, ale także szereg cech wrodzonych.

1. Po pierwsze talent

Bez tego ani rusz. Nawet lata praktyki i wykształcenie zdobyte w najlepszych szkołach fryzjerskich nie zastąpią wrodzonego talentu. Ale czym tak naprawdę jest talent? Jest to zdecydowanie umiejętność znalezienia takiego rozwiązania, które idealnie przypasuje do gustu nowego klienta, świetnie wpisze się w jego indywidualny styl, a dodatkowo, będzie idealnie dobrane do rysów twarzy. To sprawi, że usatysfakcjonowany klient z radością powróci do salonu, a dodatkowo poleci go znajomym.

2. Kreatywność i wyobraźnia

>Dobry fryzjer powinien także posiadać twórczą wizję stworzenia najbardziej wysublimowanych fryzur. Nie każda osoba, która odwiedza salon wie, co chce zmienić w swoim wyglądzie, dlatego profesjonalny fryzjer powinien szybko wymyśleć odpowiednie rozwiązanie oraz w sposób obrazowy i zachęcający opisać je klientowi.

3. Ambicja

>Każdy ceniący się fryzjer nie spoczywa na laurach i nieustannie poszukuje nowych inspiracji oraz możliwości rozwoju. Wiąże się to z odbywaniem dodatkowych kursów, które umożliwią mu zapoznanie się z obowiązującymi trendami, pozwolą zgłębić posiadaną już wiedzę oraz poszerzyć umiejętności o nowoczesne techniki fryzjerskie. Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń fryzjerskich, podczas których poza możliwością zdobycia wyżej wspomnianych umiejętności i wiedzy, fryzjerzy mogą także wymienić się doświadczeniem. Dobrym przykładem jest akademia Jean Louis David. Można tam zarówno rozpocząć naukę tego zawodu, jak i szlifować już posiadane umiejętności.

4. Dokładność

Precyzja w tym zawodzie jest niezwykle istotna. Nie od dziś wiadomo, że pospiech jest złym doradcą, dlatego należy odpowiednio zaplanować czas, jaki jest wymagany do wykonania konkretnej fryzury. Niestarannie upięty kok, który zepsuje się w trakcie wesela, nierównomiernie ufarbowane lub nierówno przystrzyżone włosy, mogą rozczarować klienta i wzbudzić u niego wiele nieprzyjemnych emocji, a fryzjerowi przysporzyć wiele niepochlebnych opinii.

5. Komunikatywność

W zawodzie fryzjera istotną rolę odgrywają także wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Powinien on nie tylko starać się jak najlepiej zrozumieć oczekiwania klienta, ale także umiejętnie opisać to, czego można się spodziewać po skończonej wizycie. Dodatkowo, wiele osób przychodzi do salonu nie tylko po to, by coś zmienić w swoim wyglądzie, ale także, by miło spędzić czas, dlatego warto, by fryzjer potrafił w sposób zręczny i taktowny poprowadzić miłą rozmowę. Osoba wykonujące ten zawód musi także być otwarta na wszelkie sugestie klientów i potrafić subtelnie odradzić wszelkie niegustowne rozwiązania.

6. Umiejętność pracy pod presją czasu

Może się wydawać, że odpowiednie zaplanowanie harmonogramu pracy rozwiązuje problem pośpiechu, jednak nie zawsze wszystko można przewidzieć. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy w trakcie strzyżenia lub modelowania, klient zmienia całkowicie zdanie lub nie jest zadowolony z dotychczasowych efektów. Profesjonalny fryzjer potrafi umiejętnie zreorganizować zaplanowane czynności i wymyśleć kreatywne rozwiązanie. Wymaga to natychmiastowego działania, gdyż w wielu przypadkach czas poświęcony na obsługę określonego klienta jest ściśle określony, a wszelkie opóźnienie całkowicie zaburza plan dnia. Umiejętność pracy pod presją czasu wiąże się także z odpornością na stres. Nie można wpadać w panikę, należy zachować trzeźwość umysłu i znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje klienta.
Chcąc osiągnąć sukces w zawodzie fryzjera męskiego lub damskiego, poza posiadaniem wrodzonych talentów, warto szkolić wszelkie nabyte umiejętności, więc jeśli myślisz o wykonywaniu tego typu pracy lub chcesz wiedzieć jak ją lepiej wykonywać zajrzyj na: http://jestem.fryzjerembo.pl

Artykuł sponsorowany

Najnowsze posty na forum