Zachowaj bujną czuprynę

Skomentuj jako pierwszy!

Zachowaj bujną czuprynę

Wszyscy marzymy o tym, żeby nasze włosy były piękne i gęste przez całe życie. Jednocześnie, jakby na przekór temu wszystkiemu, nie traktujemy naszych włosów z odpowiednim szacunkiem. Mycie, farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie, lakiery… oj… tego nasze włosy nie lubią. Zaczynają się łamać, rozdwajać i wypadać. Jak wzmocnić włosy, żeby były zdrowe, lśniące i cieszyły nas całe życie?

 

Podstawowa pielęgnacja

Wszystko zaczyna się już w momencie zakupu podstawowych kosmetyków takich, jak: szampon do włosów czy lakier do włosów. Od czasu do czasu przypominamy sobie, że dobrze byłoby zastosować jakąś odżywkę. Nie zwracamy nawet uwagi na to, co te preparaty zawierają w sobie, a przecież zwykle składniki tych kosmetyków to chemia w czystej postaci.

Aby odpowiednio zadbać o włosy, pierwszym zadaniem powinno być przestudiowanie, z czego składa się szampon, który trzymamy w ręce. Należy kupować kosmetyki, które nie zawierają parabenów, czyli agresywnych składników, mających najbardziej destrukcyjny wpływ na strukturę włosów.

Wiele osób myje włosy codziennie, a to duży błąd. Im częściej myte włosy, tym bardziej przesuszona zostaje skóra głowy i tym aktywniejsze są gruczoły łojowe znajdujące się bezpośrednio pod skórą. Włosy przetłuszczają się więc jeszcze szybciej i cała spirala się nakręca. Najlepiej jest myć włosy nie częściej niż dwa, a maksymalnie cztery razy w tygodniu.

Jak wzmocnić włosy?

Odżywkę z kolei należy stosować raz, a najwyżej dwa razy w tygodniu i to nie na całe włosy. Odżywki zwykle obciążają włosy, a te stają się coraz słabsze. Te preparaty należy stosować tylko na końcówki włosów, bo to one ulegają najszybciej degradacji.

Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta, która ma ogromne znaczenie dla kondycji włosów. W jadłospisie muszą znaleźć się produkty zawierające kwasy omega-3, witaminę B12, żelazo i białko. Dzięki nim można zapobiec wysuszaniu skóry głowy, a włosy przestaną być matowe. Te cenne elementy można w komplecie znaleźć chociażby w rybach.

Wszystkie rośliny strączkowe są sprzymierzeńcami mocnych włosów. Zawierają one białko, żelazo, cynk i biotynę, która jest zbawienna dla prawidłowej struktury włosa. Duże ilości tego składnika zawierają też jajka.

Aby zachować zdrowe i piękne włosy należy też dostarczać im witaminę A, którą można znaleźć w zwykłej marchewce. Prawidłowo zbilansowany jadłospis sprawi, że nie trzeba będzie zadawać sobie pytania – jak wzmacniać włosy. One po prostu będą mocne, lśniące i wspaniałe.

A jeśli wypadają dalej?

Gdy włosy wyraźnie są coraz rzadsze, tym bardziej jeśli miejscowo jest ich znacznie mniej, to należy podjąć już bardziej radykalne działania. Warto zastosować preparaty, które w swoim składzie zawierają minoksydyl, związek pobudzający porost włosów.

Co prawda, tego typu preparaty wymagają ogromnej systematyczności i nie działają z dnia na dzień, ale po kilku miesiącach efekty są znakomite. Włosy są zdecydowanie mocniejsze i gęstsze. Preparaty z minoksydylem zalecane są też osobom ze skłonnościami do łysienia androgenowego i mogą je stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Najnowsze posty na forum