Kartacz do brody. Czyli pielęgnacja brody poprzez szczotkowanie

Skomentuj jako pierwszy!

Kartacz do brody. Czyli pielęgnacja brody poprzez szczotkowanie

Pielęgnacja brody to nie tylko mycie czy nawilżanie olejkiem lub balsamem. Ważne jest,aby dbać o nią również poprzez szczotkowanie. W tym celu niezbędny jest kartacz do brody. Zarost, niezależnie od jego długości powinno się szczotkować rano i wieczorem, czyli minimum dwa razy dziennie, oczywiście można częściej. Na rynku mamy wiele modeli kartaczy do wyboru, ale warto zwrócić uwagę na te, które są wykonane z materiałów naturalnych.

Idealny kartacz do brody

Jaki wybrać rozmiar szczotki do brody? To jest kwestia indywidualna. Istotne jednak jest by jej trzon, czyli rączka, najlepiej drewniana, była ergonomiczna, dobrze leżąca w dłoni.
Do budowy kartacza zazwyczaj wykorzystywane jest naturalne włosie z dzika, ze względu na jego twardość i strukturę, która jest zbliżona do włosa ludzkiego. Jest wzbogacone keratyną, odpowiadającą za scalenie i wzmocnienie włosa oraz za wygładzenie i nadanie mu blasku. Włosie dzika zapobiega elektryzowaniu się brody. Jest ciemne z jasnymi końcówkami, sztywne, mało elastyczne i dość szorstkie.
Kartacz do brody jest wysokiej jakości, gdy kępki włosia są różnej długości oraz gęsto nabijane. Ułatwi to rozczesanie bujnej i niesfornej brody. Należy zwrócić również uwagę na rodzaj mocowania włosia. Lepiej gdy jest nawlekane na gwoździe i przybijane do rączki niż klejone. Dzięki temu podczas mycia szczotka nie ulegnie zniszczeniu. Dobrym wyborem będzie ręcznie robiony kartacz marki LaCarter. Można go znaleźć na stronie www.lacarter.pl

Korzyści wynikające ze szczotkowania

Głównym przeznaczeniem kartacza jest szczotkowanie brody, dzięki czemu jej włosy są utrzymane w ładzie i porządku. Te z naturalnym włosiem z dzika rozprowadzają sebum wzdłuż włosa, spełniające rolę naturalnej ochrony.
Kartacz ma właściwości czyszczące. Szczotkując usuwamy z brody zanieczyszczenia takie jak kurz, pył czy pozostałości kosmetyków. Ponadto podczas czesania brody włosie, dzięki swojej różnej długości, dociera do skóry i usuwa złuszczony naskórek.
Szczotka działa relaksująca. Masuje i delikatnie drapie skórę twarzy poprawiając jej kondycję oraz ukrwienie. Pobudza to cebulki do działania, co powoduje przyspieszenie wzrostu włosa oraz jego wzmocnienie. Broda będzie gęsta i zdrowa.

Czyszczenie i konserwacja szczotki z dzika

Kartacz do brody, tak jak inne szczotki, należy systematycznie czyścić, ponieważ osadzają się na nim różne zanieczyszczenia oraz resztki kosmetyków stosowanych na co dzień. Pierwszym krokiem w jego pielęgnacji jest usunięcie większych zabrudzeń i włosów specjalnym czyścikiem lub grzebieniem, a następnie należy go umyć. Do tego potrzebna będzie letnia woda i szampon do brody. Należy szczotkę polać wodą, po czym nałożyć odrobinę szamponu i spienić. Na koniec opłukać i pozostawić do wyschnięcia na ręczniku włosiem w dół. Zaleca się powtarzać tą czynność raz w tygodniu. Co jakiś czas warto również zastosować konserwację kartacza. Jeżeli jego trzon jest drewniany wcieramy w niego olejek, natomiast włosie nawilżamy odżywką np.: do brody lub włosów. Po wchłonięciu substancji odżywczych przyrząd do pielęgnacji brody jest gotowy do ponownego użycia. Utrzymany w czystości będzie dłużej służył.

Najnowsze posty na forum