Ceramidy – kompres na zniszczone włosy

Skomentuj jako pierwszy!

Ceramidy –  kompres na zniszczone włosy

Czy ceramidy w kosmetykach to odkrycie ostatnich miesięcy? Nie, są znane od lat, choć głównie kojarzymy je ze składnikiem kremów do twarzy. Od niedawna pojawiają się również w recepturach kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Przyjrzyjmy się ich właściwościom i działaniu.

Co to są ceramidy?

Ceramidy to substancje tłuszczowe, które są naturalnym składnikiem ludzkiej skóry. Wypełniają przestrzeń między komórkami w rogowej warstwie naskórka. Są lipidami polarnymi, układającymi się w warstwach lamelarnych identycznie jak struktury błon komórkowych. Dzięki temu, wraz z innymi lipidami (m.in. kwasami tłuszczowymi, cholesterolem), łatwo wbudowują się w warstwy spoiwa międzykomórkowego  i tworzą regularną, zwartą strukturę ciekłych kryształów. Wśród składników spoiwa  ceramidy są grupą najważniejszą i najliczniejszą – stanowią w niej aż 40% wszystkich lipidów. 

Ceramidy tworzą barierę wodno-lipidową warstwy rogowej skóry, przez co mają wpływ na jej poziom nawilżenia, a także ochraniają przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ułatwiają przenikanie przez skórę różnych składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Czy wiecie, że:

Do biosyntezy ceramidów zdolny jest każdy organizm i każda jego tkanka. Obecnie rozpoznano u ssaków 14 podklas tych lipidów, a w tym ponad 200 poszczególnych struktur ceramidów. U człowieka w warstwie rogowej naskórka występuje 9 podklas ceramidów (oznaczanych cyframi od 1 do 9) różniących się strukturą chemiczną i polarnością. Obecność wielu z nich stwierdzono wyłącznie w warstwie rogowej naskórka (stratum corneum), nie występują one nigdzie indziej. 


Ceramidy znajdują się również we włosach
. Są  spoiwem międzykomórkowym, które występuje w przestrzeniach międzykomórkowych osłonek włosów. Nazywane są „cementem”, ponieważ uszczelniają i sklejają rogowe płytki włosów. Warstwa rogowa płytek włosów zbudowana jest z komórek – korneocytów, które są połączone w jedno za pomocą kompleksu lipidów, czyli ceramidów,  tworzących swoistą zaprawę. Ubytki „cementu”  mają  wpływ na kondycję włosa, powodują jego wyraźne osłabienie, traci on zwartą strukturę, sztywność i ochronę.

Rola  ceramidów:

- dzięki zdolnościom  cementowania łuski włosów szczelnie do siebie przylegają, zabezpieczając przed utratą wilgoci,

-chronią włos przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych i uszkodzeniami mechanicznymi,

- naprawiają uszkodzenia poprzez uzupełnianie niedoboru lipidów w osłabionych obszarach włosa.

Ceramidy w kosmetykach do włosów

Codzienna stylizacja ciepłem, zabiegi koloryzacyjne czy rozjaśniające, a także czynniki zewnętrzne (słońce, zanieczyszczenia powietrza, wiatr) oraz wiek mają wpływ na stopniowe zmniejszanie się liczby ceramidów w przestrzeniach międzykomórkowych osłonek włosów. W efekcie kosmyki przesuszają się, stają się bardziej łamliwe i podatne na uszkodzenia.

Ratunkiem dla zniszczonych i osłabionych włosów są kosmetyki z ceramidami. Marka Color Art poleca linię BASIC CARE COLOR ARTCERAMIDES złożoną z szamponu wzmacniającego (1L, 5L) oraz maski wzmacniającej (1L). Linia została stworzona jako podstawowa pielęgnacja „na myjkę” dla salonów fryzjerskich. Dzięki nowoczesnej recepturze bogatej w ceramidy linia gwarantuje skuteczność i urzeka zapachem.

Rezultaty działania kosmetyków Color Art Ceramides:

- włosy odzyskują siłę: są odbudowane i  bardziej sprężyste,

- zyskują połysk i gładkość, dzięki regeneracji od wewnątrz,

- są nawilżone, miękkie i dociążone, dzięki czemu nie puszą się.

Wypróbuj! Skontaktuj się z nami:

BOK e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 500 278 324, 22 555 34 45

facebook prosalon.colorart   instagram prosalon.colorart  www.chantal.com.pl

 

Najnowsze posty na forum