2020: ROK PANDEMII I DOTACJI NA DZIAŁALNOŚĆ. Czy to czas na rozpoczynanie nowych biznesów?

Skomentuj jako pierwszy!

2020: ROK PANDEMII I DOTACJI NA DZIAŁALNOŚĆ. Czy to czas na rozpoczynanie nowych biznesów?

Rok 2020 dla branży fryzjerskiej i kosmetycznej może okazać się jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach. Powodem oczywiście jest światowa pandemia COVID-19 i jej wszystkie konsekwencje.
To co wydarzyło się od marca po dzień dzisiejszy, zachwiało wieloma biznesami a niektóre z nich już nie istnieją. Wzrost liczby zachorowań i kolejne obostrzenia mogą zmieść z powierzchni kolejne salony.  Na chwilę obecną nie możemy przewidzieć co będzie dalej a przede wszystkim jakie będą następne postanowienia rządu. Wiele branż jest pozamykanych, my tym razem nie.

W tym roku nawet piątek 13stego nie martwi pesymistów. Jaka jest więc kondycja rynku? Rozmawiamy z właścicielem marki Salonova Pawłem Hankiewiczem.

Fryzjerzy.com: - Jak z perspektywy hurtowni fryzjerskiej Salonova wygląda rynek w tym roku?
 
Paweł Hankiewicz: - Oczywiście mocno niestabilnie. Począwszy od dramatu i załamania w marcu gdy salony były zamykane, przez euforię przy ich otwieraniu 18 maja. Teraz rynek działa, choć zdecydowanie nie na pełnych obrotach. Fryzjerzy mówią nam, że „jakoś jest” ale nie jest dobrze.  Klienci po prostu boją się zachorowania i unikają wizyt.
Dla nas jednak bardzo istotne w tym roku są dotacje i dofinansowania których naprawdę jest sporo.

- No właśnie, czy to popularny trend obecnie?

- Tak, nawet bardzo. Pula dofinansowań jest bardzo duża a fryzjerzy korzystają z nich niezwykle chętnie. Tygodniowo obsługujemy nawet kilkanaście takich wniosków na kompleksowe wyposażenie.

- Jak to wygląda w praktyce?  

- Opisując w skrócie: aby złożyć wniosek należy spełniać wymagania właściwe dla konkretnej pomocy. I tak np. Urzędy Pracy oferują dofinansowanie na pierwszą działalność. Przyszły przedsiębiorca powinien m.in. być zarejestrowany jako bezrobotny, nie prowadzić działalności przez 12 wcześniejszych miesięcy itd.  Wtedy ma prawo taki wniosek złożyć i od tego etapu zaczyna się nasza praca. Pomagamy z dokumentacją, doradzamy w sprawach biznesplanu, dobieramy kompleksowe wyposażenie i tworzymy klarowną dla urzędnika wycenę. Klient z naszym kompletem dokumentów, ofertą, fakturą i umową może liczyć na sukces.

- A jak jest z przydzielaniem dotacji? Trudno je uzyskać?

- Jeżeli cały proces zostanie przygotowany i przeprowadzony profesjonalnie to szanse powodzenia są bardzo duże. Spotykamy się oczywiście czasem z oporem urzędniczym ale ważne, by być do tego przygotowanym. Większość przypadków kończy się sukcesem i otwarciem nowego salonu.

- A czy poza tymi dotacyjnymi otwierają się też inne salony?

- Tak, jak najbardziej. Fryzjerzy to bardzo twarda grupa, zdecydowana i pewna siebie. Nie poddają się łatwo i prą do przodu. Szczególnie dumny jestem z naszych dotychczasowych klientów z którymi się bardzo lubimy i współpracujemy stale a którzy w tych czasach otwierają kolejne punkty. To znaczy, że są bardzo profesjonalni w tym co robią i pomimo obecnych zagrożeń czują, że ich kolejne przedsięwzięcie będzie równie owocne jak te dotychczasowe. Ale kibicujemy wszystkim w branży i mamy nadzieję, że pandemia już niedługo się skończy. Tęsknimy za targami, mistrzostwami i spotkaniami. Wiemy, że reprezentanci Polski trenują cały czas i chcieliby już coś powygrywać podczas międzynarodowych rywalizacji.

O opinię na temat otwarcia barber shopu w obecnych czasach, zapytaliśmy też doświadczonego fryzjera męskiego, a zarazem przedsiębiorcę z powodzeniem prowadzącego swój biznes – Piotra „Big Boy’a” Staszewskiego.

Fryzjerzy.com : - Piotr, co Ty jako niezwykle doświadczony barber i 2 krotny Mistrz Świata możesz poradzić osobom startującym z biznesem barberskim? Co jest ważne i czy to dobry czas?


Piotr Staszewski: - Mówi się, że nigdy nie ma właściwego czasu. Rzeczywiście nie jest teraz tak łatwo. Takie okoliczności to głęboka woda dla początkujących ale pokażą komu jak bardzo zależy. Ci którzy teraz zdecydują się na otwarcie własnego salonu z pewnością pokażą swoją siłę charakteru. Jeżeli do tego dodamy konsekwencje i profesjonalizm to mogą z tego wyjść dobre efekty.

- A co według Ciebie jest niezbędne by odnieść sukces?

- Sukces to suma starań i wysiłków. Ale jest kilka podstawowych spraw. Oczywiście muszą być ponadprzeciętne chęci, zamiłowanie do tego zawodu i profesjonalizm. Mam na myśli również przygotowanie sprzętowe lokalu. Ważne by pracować z profesjonalistami którzy będą oparciem dla naszego biznesu. Niezawodny sprzęt, wysokiej jakości meble czy odpowiednia oferta kosmetyków to bardzo istotne aspekty ekonomiczne dla salonu. Nie możesz się na tym zawieść. Musisz być pewny, że to wszystko działa jak w zegarku gdy ty zajmujesz się swoją pracą.  Aa jeżeli coś się wydarzy to, że zawsze możesz liczyć na wsparcie i pomoc. Dlatego cenię współpracę z zaufanym i doświadczonym partnerem jak Salonova i Ayala. To marki na które mogę liczyć od lat.
A o samej kwestii pracy fryzjera przeczytacie w tym wydaniu  w moim artykule „Trzy różne oblicza fryzjerstwa”.

Dziękujemy za rozmowę.

Hurtownia Salonova jest czołowym dostawcą wyposażenia salonów fryzjerskich i barbershopów w Polsce. Jest m.in. autoryzowanym przedstawicielem Mebli Fryzjerskich AYALA, Scottish, ELEGANCE oraz partnerem CMC Poland Fryzjersko Kosmetycznej Reprezentacji Polski.
Kontakt: www.salonova.pl Tel: +48 668 885 962

Najnowsze posty na forum