Formalności związane z tymczasowym zamknięciem zakładu względem młodocianych pracowników

Skomentuj jako pierwszy!

Formalności związane z tymczasowym zamknięciem zakładu względem młodocianych pracowników

Poniżej do Państwa wiadomości informacja, otrzymana ze Związku Rzemiosła Polskiego dotycząca formalności, jakie powinni dopełnić pracodawcy względem młodocianych pracowników w przypadku podjęcia decyzji o czasowym zamknięciu zakładu na czas pandemii koronawirusa.

Czasowe zamknięcie zakładu np. salonu fryzjerskiego nie oznacza jego likwidacji, ani też nie stanowi o zawieszeniu działalności gospodarczej do czego wymagane jest dopełnienie stosownych wymogów prawnych.

Tak więc w przypadku czasowego "zamknięcia" i nie świadczenia usług nie zwalnia pracodawcy z obowiązków, jakie wynikają z zawartych umów o pracę, w tym także zawartych z młodocianymi pracownikami w celu przygotowania zawodowego.

Pracodawcy, którzy podjęli decyzje o zwolnieniu młodocianych pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie zawieszenia zajęć w szkole branżowej I stopnia, ustalonym przez Ministra Edukacji Narodowej, powinni potwierdzić to zwolnienie zaświadczeniem/oświadczeniem włączonym do akt pracowniczych i na liście obecności pracowników odznaczać dni, których dotyczy przedmiotowe zwolnienie.

Pracodawcy powinni zadbać o te formalności, aby składając wniosek o dokonanie refundacji wypłaconych wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie dysponowali pełną dokumentacją.
Biorąc pod uwagę wyjątkowość sytuacji oraz zapowiedziane przez Rząd działania osłonowe dla przedsiębiorców nie ma podstaw do kwestionowania prawa do refundacji wypłaconych wynagrodzeń zwłaszcza, że środki te zostały zaplanowane w FP, a więc nie stanowią dodatkowego wydatku.

źródło: https://www.pomorskaizba.pl/aktualnosci/formalnosci-zwiazane-z-tymczasowym-zamknieciem-zakladu-wzgledem-mlodocianych-pracownikow/

Najnowsze posty na forum

 • Edziax_989 Avatar Ciemny brąz i fiolet

  Witam mam w planie przefarbować włosy na bardzo ciemny brąz i wpleść w to fioletowe refleksy/...

  Ostatni post przez Edziax_989

 • izkass Avatar dobry fryzjer kraków

  Ja ze swojej strony serdecznie polecam J'adore Instytut w Krakowie. Naprawdę profesjonalne...

  Ostatni post przez izkass

 • corax705 Avatar Fotel barberski- -problem

  Witam, jestem tu nową użytkowniczką i mam problem ze swoim fotelem barberskim. Ma już parę lat...

  Ostatni post przez corax705