Wywiady ze zwycięzcami konkursu KREATOR 2016

Skomentuj jako pierwszy!

Wywiady ze zwycięzcami konkursu KREATOR 2016

Dowiedz się co inspiruje, jak pracują i jak rozwija się kariera najbardziej kreatywnych fryzjerów w Polsce! Kolejna edycja KREATORA już 22 kwietnia na targach LOOK! Poznaj historie oraz wskazówki mistrzów.

Piotr Karczewski – zdobył pierwsze miejsce w konkursie KREATOR 2016 w kategorii Crazy Kids Hair oraz New LOOK, stylizacja męska

Piotr od 9 lat jest fryzjerem, na co dzień mieszka i pracuje w Prabutach, małej, malowniczo położonej miejscowości na Pomorzu . Od zawsze uwielbia klasyczne męskie strzyżenia.

Co najlepiej wspominasz z konkursu?
- Kategoria Crazy Kids Hair oraz New Look stanowiły wyzwanie, co dla mnie jest motorem napędowym do działania. Praca z kolorem jest dla mnie zabawą i pozwala urzeczywistnić przestrzeń mojej wyobraźni. KREATOR to wyjątkowe wydarzenie branży fryzjerskiej. Doświadczenie i profesjonalizm, które zostały zaprezentowane podczas konkursu świadczą o wielkim poziomie i jakości zaprezentowanych prac. Na szczególne uznanie zasługują organizatorzy, dzięki którym można było odczuć wyjątkową atmosferę.

Wybrana przez Pana kategoria CRAZY KIDS HAIR z tematyką Monster High nie należała do łatwych. Jakie są plusy, a na co trzeba uważać przy strzyżeniu i stylizacji włosów u dzieci?
- Dzieci są najbardziej wymagającymi bywalcami salonów fryzjerskich. Podstawową i najważniejsza kwestią jest zachowanie bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i wygody. Strzyżeniu małych pociech towarzyszy niejednokrotnie ogrom radości i frajdy dla samego fryzjera, co wynika z nieprzeniknionej pomysłowości małych umysłów. Praca z dziećmi to również ogromne wyzwanie ponieważ mały klient nie zawsze chce zasiąść na naszym fotelu i potrafi w sposób dosłowny wyrazić niechęć do strzyżenia i naszej osoby. Często zdarza się że sami rodzice wprowadzaj negatywny nastrój poprzez swoja nadopiekuńczość. Strzyżenie maluchów wymaga cierpliwości, zrozumienia i konsekwencji . Od najmłodszych lat dzieci kierują się swoimi idolami, np. w przypadku chłopców reprezentanci drużyn piłkarskich. Rodzice często wyrażają aprobatę i pozwalają na realizację małych marzeń  „chce być jak Lewandowski”.

Czy masz sprawdzone metody jak postępować z dziećmi podczas ścinania włosów, aby wytrzymały przez ten czas w jednym miejscu?
- Doskonałą metodą jest hipnoza (śmiech) , ale do równie sprawdzonych należy odpowiedni dialog z najmłodszą klientelą.
 
Jaka była reakcja Twojego małego modela jak zobaczył efekt końcowy?
- Efekt końcowy wywołał słowa „Mistrzu, ale baja, ale chyba rodzice mnie zabiją, a dyrektor nie wpuści mnie do szkoły”. Do tej pory Crazy Kids Hair stanowi extreme w mojej karierze zawodowej.

Czy mężczyźni, którzy odwiedzają Twój salon inspirują się znanymi osobami lub konkretnymi zawodami – takimi jak sportowcy czy aktorzy? Czy mają inne źródło inspiracji?
- Trendy fryzjerskie zmieniają się często pod wpływem znanych osobistości i jest nieuniknione, aby klienci odwiedzający salony nie czerpali wzorców z ludzi pochłoniętych swoją pasją. Młodsze pokolenie ma swoich idolów i zależy im, aby choć w małym stopniu mogli być do nich podobni. Dzięki świadomemu posługiwaniu się warsztatem pracy i znajomościom najnowszych trendów jest to możliwe.

Jakie są najgorętsze tegoroczne trendy na 2017 roku dla mężczyzn?
- Rok 2017 jest kontynuacją stylu eleganckiego oraz klasycznego męskiego strzyżenia, które po wielu latach wróciły do męskich salonów fryzjerskich. Coraz częściej można zaobserwować klientów, którzy oprócz strzyżenia korzystają z usług golenia.

Kto ma większe oczekiwania od fryzury – kobiety czy mężczyźni?
- Od zawsze kobiety są przykładem dbałości o wizerunek i atrakcyjność, choć można zaobserwować że mężczyźni coraz częściej zwracają uwagę, aby podążając za nowymi trendami czuć się wyjątkowo i dobrze. Zdają sobie sprawę z tego że ma to istotny wpływ na sukces zawodowy, a nawet szczęście w życiu osobistym. Nie wszyscy podchodzą do tych kwestii równie skrupulatnie, ale kobiety z pewnością staną się odpowiednią motywacją dla swoich mężczyzn.

Prosimy o kilka wskazówek dla tegorocznych uczestników KREATORA
- Tegorocznym uczestnikom KREATORA proponuję, aby praca została wykonana czysto oraz z zachowaniem idealnej formy, która będzie współgrała z całą stylizacją. Pamiętajcie o żywych kolorach i zwróćcie uwagę na szczegóły.Iga Kużnik – zdobyła pierwsze miejsce w KREATORZE 2016 w kategorii beautyLIVE

Iga Kużnik ma za sobą 10 lat stażu pracy. Na co dzień prowadzi w Chrzanowie Studio Fryzur Iguana, pracuje również przy sesjach zdjęciowych, pokazach mody, uczestniczy we współtworzeniu wizerunku Miss Polski, Miss Polski Nastolatek, Miss Supranational oraz Mister Supranational. Najbardziej we fryzurach kocha niebanalność i kolor. Największą radość sprawia jej kiedy może sięgnąć po takie kolory jak róż, fiolet, niebieski, żółty, limonkę, turkus czy pomarańcz.
 
Brałaś udział w najbardziej stresującej kategorii KREATORA – beautyLIVE, gdzie zgodnie z regulaminem modelki losuje się na scenie. W jaki sposób przygotowałaś się do konkursu?
- Beauty Live to nie jest konkurencja do której można się przygotować. Tak samo jak nie można się przygotować do wizyty nowej klientki w salonie. Siada pani na fotelu i chce żeby jej doradzić. Jedyne co masz w tym momencie to Twoja wiedza teoretyczna, praktyczna, znajomość trendów. Wiec można powiedzieć, że miałam kilka lat przygotowania :). Każdy dzień, każda nowa klientka to poniekąd przygotówka do beautyLIVE. Starałam się wykonać fryzurę tak, żeby moja modelka nie wstydziła się później wyjść na ulicę i chyba się udało. Do tej pory mamy ze sobą kontakt :).  Jedyny minus to nieubłaganie płynący czas, w salonie czasem tyle wykonuje się najzwyklejszą koloryzacje, a tu musisz zrobić coś woow.

Jak się czułaś, gdy podczas konkursu Twoją pracę obserwowało setki osób?
- Powiem szczerze, że tak pochłonęło mnie dopracowywanie fryzury na scenie (strzyżenie i stylizacja), że zupełnie nie zwracałam na to uwagi. Zerkałam na zegarek, żeby zmieścić się w czasie i byłam w swoim własnym świecie. Z tego ile osób na mnie patrzyło zdałam sobie sprawę dopiero przy ogłoszeniu wyników kiedy stałam razem z moją modelką na scenie, widziałam ile ludzi jest na widowni i wiedziałam, że teraz to już kompletnie na nic nie mam wpływu.

Czy wygrana w konkursie wpłynęła na Twoją karierę?
- Powiem szczerze, że nie mam pojęcia. Uczestniczę w tylu projektach, że ciężko powiedzieć czy akurat KREAKTOR miał wpływ na propozycje współpracy, które dostałam w czasie ubiegłego roku. Na pewno zyskałam w oczach moich klientek, puchar stoi wyeksponowany, zwycięstwo w jednej z kategorii międzynarodowego konkursu (bo przecież mamy już sporo uczestników spoza Polski) z pewnością jest dużą reklamą i istotnym elementem CV ;)

Jakich wskazówek byś udzieliła uczestnikom KREATORA?
Skupić się na tym co się robi i zrobić to najlepiej jak się potrafi. Poza tym wszystkim tegorocznym uczestnikom w tym sobie chciałabym życzyć powodzenia ;)Anna Okseniuk – zdobyła pierwsze miejsce w konkursie KREATOR 2016 w kategorii NEW LOOK stylizacja damska

Anna pracuje jako fryzjerka od ponad 12 lat i ciągle ma głowę pełną nowych pomysłów. Chce dalej rozwijać się tym zawodzie.

Gdzie pracujesz  na co dzień?
- Pracuję w kameralnym salonie “EQUILIBRIUM” na Warszawskim Ursynowie.

Jakie fryzury lubisz wykonywać najbardziej?
- Najbardziej lubię metamorfozy. Prace nie powinny być monotonne i za każdym razem szukam nowej inspiracji, co czasem bywa duży wyzwaniem. W zmieniającym się tak szybko świecie trzeba reagować szybko i być innowacyjnym, również w mojej profesji.

W jaki sposób wygrana wpłynęła na Twoją karierę?
- Wygrana wpłynęła na moja karierę bardzo pozytywnie. Wzrosło zainteresowanie salonem i naszą ofertą. Wiele osób wchodzi na stronę internetową, chce zapisać się i spróbować znaleźć u nas receptę na nową fryzurę. Jako nagrodę otrzymałam ładny i efektowny puchar, który stoi w salonie na widoku. Klientów bardzo interesuje, gdzie go otrzymałam, podziwiają fryzury i pytają o szczegóły różnych technik. To wielka motywacja do dalszej pracy.

Skąd czerpałaś inspiracje podczas konkursowej stylizacji?
- Tematyka i sposób realizacji pracy były określone wymaganiami konkursu. To narzucało pewne ramy realizacji. Motywem przewodnim było zastosowanie form geometrycznych. Inspiracja do stylizacji zrodziła się po obejrzeniu fotografii i clipów znanego artysty i modela, zwanego ,,Zombie Boy’’. Jego stylizacje sceniczne były dla mnie fascynujące i postanowiłam utrzymać ten klimat w swoim projekcie.

Jakie są trendy w stylizacjach damskich na ten rok?
- Tegoroczny trend to stosowanie nowych form i technik, rodem z cyfrowego świata komputerów. To stąd biorą się techniki typu pixel hair.

Jakie wskazówki udzieliłabyś osobom, które w tym roku wezmą udział w konkursie KREATOR?
- Staram cieszyć się swoją pracą, choć jest ona wymagająca i nie zawsze od razu uzyskujemy oczekiwany efekt. Praca jest jednak zawsze podstawą każdego sukcesu, więc wytrwałość na pewno w końcu zostanie nagrodzona. Drugim elementem jest chęć ciągłego doskonalenia się poprzez naukę, szkolenia i kontakt z najlepszymi w branży. To prosta recepta na sukces i chyba uniwersalna w każdym zawodzie.

Beata Korczyńska – zdobyła pierwsze miejsce w konkursie KREATOR 2016 w kategorii ART&HAIR

Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w konkursie KREATOR?
- Była to, jak chyba w większości przypadków chęć sprawdzenia się i porównania z innymi.

Jaka była największa trudność przy tworzeniu stylizacji inspirowanej Gwiezdnymi Wojnami?
- Podstawowym problemem było stworzenie takiej formy, która jest spójna z uniwersum Gwiezdnych Wojen, takiej w której oglądający będzie od razu kojarzył postać Padme Amidala, ale nie będzie to cosplayowa kopia wizerunku występującego w filmie.

W jaki sposób wygrana wpłynęła na Twoją karierę?
- Na pewno wygrana daje większą rozpoznawalność, co ułatwia rozmowy przy staraniu się o udział w ciekawych projektach, jest formą promocji własnej osoby i salonu, a dodatkowo dzięki wygranej w konkursie KREATOR, na uczelni otrzymałam stypendium za osiągnięcia artystyczne.

Czy na co dzień czeszesz tak ekstrawaganckie fryzury w salonie? Jeżeli tak, to jakie są to okazje?
- Salon rządzi się innymi prawami niż wybieg i królują tam fryzury użytkowe, czasami na troszeczkę szaleństwa pozwalają fryzury ślubne. „Rozwijać skrzydła” mogę dopiero w pracach zaliczeniowych na uczelni. Studiuje charakteryzacje teatralno-filmową w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie i tam mam okazje tworzyć projekty w których ogranicza nas tylko wyobraźnia. Moje pomysły na stylizację inspirowaną rokoko były pokazywane m.in. podczas nocy muzeów w Pałacu w Wilanowie, a wizja anioła była częścią pokazu WSA pt. Anioły i Demony

Jakie wskazówki udzieliłabyś uczestnikom tegorocznego KREATORA?
- Na poziomie tego konkursu trudno dawać rady dotyczące techniki, ale na pewno nie ograniczajcie swojej wyobraźni. Starajcie się pracować zgodnie z konwencją określona tematem konkurencji i stwórzcie spójny wizerunek. Jeżeli macie dobry pomysł na stylizację w której trzy elementy takie jak fryzura, makijaż i strój będą tworzyły jedną całość to jesteście na najlepszej drodze do sukcesu. Powodzenia!


 
Dominika Jackowska – zdobyła pierwsze miejsce w konkursie KREATOR 2016 w kategorii FOREVER YOUNG

Fryzura dla seniora to nie lada wyzwanie. Stereotypowo kojarzy się z „trwałą” i koloryzacją zakrywającą siwe włosy. Natomiast ubiegłoroczna kategoria opierała się na srebrnym kolorze, naturalnym dla starszych osób. Jakie – zgodnie z Twoim doświadczeniem – są oczekiwania obecnych klientów 60+ odnośnie fryzur i koloryzacji? I jakie są trendy w tym zakresie?

- Panie w tym wieku najczęściej chcą pozbyć się siwego odrostu i w ten sposób odmłodzić się , fryzury muszą być dosyć krótkie, wycieniowane i uniesione od nasady. Ja natomiast sądzę, że każdy wiek jest piękny i też 60 + ma swoje prawa. Stawiałam na naturę, tak jak w ubiegłorocznej kategorii, kolor siwy pięknie podkreśla urodę osób dojrzałych.

Czy długość i kolor włosów są przypisane do konkretnego wieku, czy obecnie osoby starsze są chętne do eksperymentów?
- Każda z Pań i Panów są innej urody, więc długość włosów czy kolor właśnie od tego zależy. Wśród tych osób można znaleźć takich, którzy są bardziej przebojowi i chętnie zgadzają się na eksperymentowanie, przykładem są modele, którzy biorą udział w konkurencji Forever Young.

Dlaczego zdecydowałaś się akurat na tę kategorię?
- To było dla mnie coś innego, nowego jeśli chodzi o konkursy, postanowiłam zaryzykować i podjąć się tego wyzwania.

Jaka była reakcja Twojego modela jak zobaczył efekt końcowy?
- Mój model zdecydowanie dobrze czuł się w tej stylizacji, moim planem było pokazanie że wigor i szyk to nie tylko domena młodszej części pokolenia, a że Pan Franek jest młody duchem to wszystko ze sobą dobrze współgrał.

Jakie wskazówki byś udzieliła tegorocznym uczestnikom KREATORA?
- Kluczem do sukcesu w moim przypadku było to, że dużo ćwiczyłam, miałam dobry kontakt z moim modelem, ale przede wszystkim nastawienie. Nie myślałam o wygranej, a o tym żeby dać z siebie jak najwięcej, zdobyć nowe doświadczenia i przede wszystkim dobrze się bawić.


Rozmawiała Ewa Nina Mrożek

Najnowsze posty na forum